Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
125 postów 10539 komentarzy

Żyjemy, jakby Boga nie było.

Jan Paweł - ... a co potem?

Przestańcie likwidować ten socjalizm, bo go już dawno nie ma

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polski socjalizm już w Polsce był i już chyba nigdy (niestety) nie wróci. Mimo to ciągle się słyszy o... potrzebie zlikwidowania w końcu tego socjalizmu. Czy to ma być jakaś kpina?

      Śmieszne i infantylne jest już to pisanie, mówienie itd. o tym, że należy w końcu zlikwidować w Polsce ten... socjalizm. Socjalizm, którego w Polsce już dawno nie ma.

Mnie zawsze wydawało się, że socjalizm jest ustrojem społeczno-gospodarczo-politycznym w którym środki produkcji i w ogóle cała przestrzeń gospodarcza i bytowa narodu, są własnością całego narodu i zarządzane są przez przedstawicieli tego narodu, wydelegowanymi do pełnienia funkcji w państwie (reprezentacji narodu wewnątrz i na zewnątrz kraju) i jest ten socjalizm przeciwnością kapitalizmu, czyli ustroju w którym środki produkcji skupione są w wąskiej grupie właścicieli a pozostała część narodu pozbawiona jest dostępu i decydowania o tej ogólnonarodowej własności.

 

Współczesna odmiana kapitalizmu, wyróżnia się tym, że niekontrolowany kiedyś przez państwa rozrost podmiotów kapitalistycznych, osiągnął rozmiary zagrażające już nie tylko bytowi poszczególnych państw i narodów, ale także bezpieczeństwu istnienia całej Ziemi. Wojny przecież są elementami procesów gospodarczych w kapitaliźmie i wkalkulowane w koszty.

Niestety, taki właśnie kapitalizm mamy teraz Polsce i dziwne jes to, że nie wszyscy jeszcze to widzą.

 

Kapitalizm często mylony jest z tzw Społeczną gospodarką rynkową (tzw małym kapitalizmem), czyli ograniczoną przez państwo indywidualną działalnością gospodarczą.

Ograniczoną do rozmiarów NIE ZAGRAŻAJĄCYCH istnieniu państwa a więc i bytowi narodu.

Ograniczoną więc z uwagi na tzw strategiczne dziedziny bytu narodowego. Takim sztandarowym przykładem może być przemysł zbrojeniowy, który w rękach prywatnych (razem z oligarchiczną, kapitalistyczną kontrolą nad służbami) może być użyty przeciw państwu i narodowi.

Wiemy, że jest cały szereg ważnych dziedzin życia narodu, łącznie z całym bogactwem różnorakich zasobów materialnych i niematerialnych kraju i narodu, których kontrola państwa jest warunkiem przetrwania i rozwoju narodu.

Taka gospodarka (SGR) jest jeszcze gdzieniegdzie np na Bawarii czy np Tyrolu, gdzie ziemia, budynki, maszyny itd sa w rękach indywidulanych przedsiębioróców, którzy bezpośrednio na tych srodkach pracują.

Taka gospodarka zaczęła się rodzić także i w Polsce za Gierka, gdy powstali pierwsi prywaciarze, badylarze, sklepikarze, wszelkiego rodzaju zakłady rzemieślnicze itd

Kapitalista, jak sama nazwa mówi, nie żyje z własnej pracy a tylko z racji posiadania kapitału.

 

Ale wrócmy do tego polskiego socjalizmu i realizacji  w nim tego POWSZECHNEGO udziału całego narodu we własności przestrzeni gospodarczej i bytowej, bo to właśnie tutaj ci wszelkiej maści liberalni demagodzy próbują nam wciskać różne kity, jak to wszystko niby musi być prywatne. (np pan Braun hasłem "Kościół, Szkoła, Strzelnica i Własność", tylko nie podaje już jaka własność. Czy tylko zakładu rzemieślniczego, czy już całgo państwa)

 

Otóż jak wiadomo, działalność gospodarcza przynosi- ujmując to skrótowo- zysk, który zwany był w socjaliźmie wartością dodaną.

I to ta właśnie wartość dodana poprzez różnorakie MISJE które państwo pełniło w stosunku do narodu, była tym głównym motorem MILIONÓW AWANSÓW SPOŁECZNYCH młodych ludzi ze środowisk wiejskich i robotniczych

(obecnie w dzisiejszych czasach mówi się już o 65%-owym wykluczniu społecznym dzieci, tzn nie widzących w ogóle swojej przyszłości i nie podejmujących w tym kierunku żadnych działań).

 

Dzieci przedwojennych chłopów pańszczyźnianych, niewolniczo wykorzystywanych robotników w fabrykach kapitalistycznych (nierzadko 10-cio letnie dzieci już pracowały od rana do wieczora), pucybutów, gazeciarzy, podwórkowych żebraków, prostytutek zarabiających po bramach na utrzymanie nieraz całych rodzin, służących u panów (do wszelkiego wykorzystania), górników biedaszybów (gdy zawaliła się ziemia, to przychodził tylko ksiądz modlił się z zrozpaczoną rodziną) i wielu, wielu innych bezrobotnych imających się różnych dorywczych zajęć by nie umrzeć z głodu i nakarmić nieraz liczną głodującą rodzinę....

w czasach Gierka (ale także i Gomułki, który wprowadził dodatkowe punkty przy egzaminach wstępnych na uczelnie dla tej "gorszej" młodzieży) w milionowych ilościach awansowały społecznie.

 

W jaki sposób to państwo – nazwijmy je- socjalistyczne realizowało te różnorakie misje. Żeby nie rozwlekać tematu, podam tylko przykład jeden, ale za to bardzo jaskrawy - komunikacja.

Otóż państwowa komunikacja, przede wszystkim PKP i PKS, była tak zorganizowana, by najdalsza polska prowincja miała dostęp do najbliższego większego ośrodka miejskiego w taki sposób by ludzie mieszkający z dala o tych ośrodków mogli dojechać do pracy a młodzież  do szkół (bo szkoły podstawowe dla dzieci były budowane na miejscu. Teraz jak wiemy, w ilościach już chyba wielu tysięcy zlikwidowane) i centrów kultury i oświaty (tak to się wtedy nazywało).

Mało tego, komunikacja ta musiała być tania, dostępna na każdą, nawet tą uczniowską kieszeń.

Więc żeby ta misja mogła być realizowana to po pierwsze, trzeba było wybudować dziesiątki tysięcy regionalnych linii kolejowych i dróg, a po drugie, bardzo dochodowe przewozy towarowe były zgrupowane razem z tymi osobowymi i w ten sposób te pierwsze towarowe finasowały te osobowe.

 

Wiele można by jeszcze podawać tutaj przykładów takich misji pełnionych wtedy przez państwo w stosunku do narodu.

To wszystko razem powodowało, że młodzi ludzie widzący dla siebie perspektywy, żenili się na potęgę i rodzili dzieci (te słynne wyże demograficzne). Po wojsku, dobrze wyszkolony, mający porządny zawód mężczyzna, był gotowy do założenia rodziny i jej utrzymania.

Nie były to jakieś luksusy, ale nikt nie głodował i nie musiał tułać się gdzieś pod mostem, jak to teraz po „odzyskaniu” wolności bardzo często się widzi. Chociaż ci ludzie szybko umierają, więc „problem sam się rozwiązuje”.

Pod koniec epoki Gierka, było nas ok 40mln a perspektywy na 2000rok zapowiadały że miało nas Polaków być 60mln!... Kto więc na Zachodzie mógł do tego dopuśić

 

Co się więc stało, po tzw transformacji ustrojowej (z socjalizmu do kapitalizmu)?

Wmówiono nam, że wszystko musi na siebie pracować i że przedsiębiorstwo do tej pory państwowe, gdy będzie sprywatyzowane to... będzie lepiej zarządzane.

Czyli w praktyce sprowadziło się to do UPRZEDMIOTOWIENIA „zasobów ludzkich” (jeden z tych teraz pogardliwych terminów), czyli pracowników wcześniej będących PODMIOTEM w tzw stosunku pracy.

 

Skoro wszystko musi na siebie pracować, to wracając do tego przykładu komunikacji (dawniej państwowej), odłączano te dochodowe przewozy towarowe i je sprywatyzowano a te osobowe które zostały teraz bez finansowania uległy tzw reformie (każda obrabowana w taki sposób dziedzina życia, musiała być poddana „reformie”, czyli przerzuceniu kosztów z pustego już teraz budżetu, na zainteresowanych, czyli pasażerów, uczniów, chorych, emerytów itd.), czyli pozostawieniu tylko głównych linii krajowych, podniesieniu na nich cen biletów i... likwidacji tych dziesiątków tysięcy wybudowanych kiedyś przez naszych ojców i dziadków linii regionalnych. Budowanych po to (jak oni mówili) by naszym dzieciom i wnukom żyło się lepiej...

Pewnie teraz przewracją się w grobach, gdy widzą jak ich wnuki i prawnuki muszą szukać chleba na emigracji.

KOMENTARZE

 • Aż mnie wzdryga gdy wspominam PRL....
  Ciągłe jakieś podwyżki pensji, 13, 14 pensje, jakieś "karpiowe", przedświąteczne, poświąteczne, urlopowe, gruszowe, posiłki regeneracyjne (koniecznie z kiełbasą), wolne soboty, niedziele i święta, płatne nadgodziny, darmowe kolonie, obozy i wczasy, grzybobrania, zakładowe mieszkania, groszowe ceny energii itp. Niby zarabiało się 20$ a starczało na wszystko. No fakt, podobno nie było dostępu do jakiś gaci z Pewexu z dżinsu, do netu, satelity i komórek ...
 • @SZS 14:13:34
  masz 100000000000% rację.
  Zaś co do komórek, to pewnie byśmy je w Polsce mieli jako pierwsi, bo to z Polski zazwyczaj pochodzą bardzo dobrze wykształceni fachowcy róznych dziedzin, którzy pracują teraz juz nie dla Polski...
  smutne
 • @Autor
  "Otóż jak wiadomo, działalność gospodarcza przynosi- ujmując to skrótowo- zysk, który zwany był w socjaliźmie wartością dodaną.
  I to ta właśnie wartość dodana poprzez różnorakie MISJE które państwo pełniło w stosunku do narodu, była tym głównym motorem MILIONÓW AWANSÓW SPOŁECZNYCH"

  Tylko że okazało się, że państwo sobie nie radziło z tworzeniem tej wartości dodanej.
  Nie każda praca tworzy taką wartość dodaną a jedynie praca społecznie użyteczna. W przypadku zaś gdy
  "środki produkcji i w ogóle cała przestrzeń gospodarcza i bytowa narodu, są własnością całego narodu i zarządzane są przez przedstawicieli tego narodu, wydelegowanymi do pełnienia funkcji w państwie",
  to nie wiadomo jaka jest wartość tych poszczególnych środków produkcji a tym samym nie było wiadomo które środki produkcji wytwarzać by włożona w nie praca była społecznie użyteczna.

  Tymczasem, jak to widać z wcześniejszego komentarza, ludzie cieszyli się z wartości dodanej rozdzielanej przez państwo i nie przejmowali się w ogóle tym by taką wartość dodaną samemu tworzyć.

  Po transformacji, gdy się okazało że się samemu trzeba martwić o wytworzenie dla siebie wartości dodanej to jest im ciężko i z nostalgią wspominają stare dobre czasy socjalizmu.
 • @programista 14:55:54
  Szanowny programisto,
  Państwowe przedsiębiorstwa tworzyły tzw wartość dodaną i to bardzo dużą.
  To przecież z tej wartości dodanej były finansowane te wszystkie niedoceniane wtedy a niewątpliwej wartości zdobycze soacjalne, jak to się wtedy nazywało.
  A 8-mio godzinny dzień pracy (o którym dzisiaj można tylko pomarzyć), było czymś tak oczywistym, że człowiek się nawet nad tym nie zastanawiał.
  W szkołach uczono o tym wszystkim m.in że pracownikowi nalezy się po 8-godzinnej pracy 8 godzin wypoczynku i 8 godzin snu.

  Inną sprawą jest to że nie wszyscy ludzie (za sprawą tzw wichrzycieli) sobie to szanowali
 • @programista 14:55:54
  Natomiast ta wspólna państwowa baza kapitałowa miała jeszcze jedną ale bardzo ważną zaletę.
  Otóż, jeżeli zdarzyło się, że jakieś przedsiębiorstwo nie trafiło z produkcją i ta produkcja z jakichś powodów nie sprzedawała się, to przedsiębiorstwo to nie plajtowało i ... LUDZIE NIE SZLI NA BRUK.
  Tylko z tego kapitału państwowego dostawało takie przedsiębiorstwo pieniądze dla ludzi na przeżycie i na wdrożenie planu naprawczego...

  Wiemy, że tego nie ma w kapitaliźmie. Wywalanie ludzi na bruk to praktyka powszechna. ludzie sa tylko zasobem łatwo pozyskiwalnym, takim samym jak surowce
 • @Jan Paweł 15:08:26
  Po zniszczeniach wojennych było łatwo tworzyć wartość dodaną, bo brakowało praktycznie wszystkiego i dlatego przedsiębiorstwa państwowe sobie z tym radziły. Gdy zaspokojono podstawowe potrzeby to zaczęły się pojawiać trudności.
  Proszę się zapoznać z próbą reform gospodarczych Bolesława Jaszczuka z 1967 roku i z pracą Włodzimierza Brusa "Od Marksa do rynku". Pomogą one w rozpoznaniu trudności w tworzeniu wartości dodanej.

  Zachwyca się Pan 8-godzinnym dniem pracy a przecież przed momentem potwierdzał Pan zachwyt komentatora nad płatnymi nadgodzinami. Jak były nadgodziny to musiały być albo kosztem wypoczynku albo snu.
 • @programista 14:55:54
  Nie było "wartości dodanej", a jednak ten PRL jakoś odbudował się praktycznie od zera. A może nawet od "mniej niż zera". I gdyby taki wykład ktoś wygłosił do robotnika odgruzowującego i odbudowującego Warszawę, to chyba nie byłby zrozumiany....
  Pracując w PRL-u , od Państwa nie dostałem nic, czego bym nie wypracował i co mi się z tytułu wykonywanej pracy należało zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zresztą podobnie jak dzisiaj.... :-))))
 • @programista 15:20:09
  "Jak były nadgodziny to musiały być albo kosztem wypoczynku albo snu."
  Odkrywcze....
 • @Jan Paweł 15:13:46
  Dzięki za potwierdzenie.
  Napisał Pan przecież, że jak przedsiębiorstwo nie wytwarzało wartości dodanej to dostawało pieniądze (czyli wartość dodaną wypracowaną przez innych) na "plan naprawczy" i na wynagrodzenia dla ludzi którzy faktycznie nie wytwarzali wartości dodanej.

  Przy takim prowadzeniu gospodarki kto miał motywację do wytwarzania wartości dodanej?
 • @SZS 15:20:53
  Tak jak napisałem poprzednio:
  Po zniszczeniach wojennych było łatwo tworzyć wartość dodaną, bo brakowało praktycznie wszystkiego i dlatego przedsiębiorstwa państwowe sobie z tym radziły. Gdy zaspokojono podstawowe potrzeby to zaczęły się pojawiać trudności.
 • @programista 15:20:09
  nadgodziny były płatne tak dobrze (50 i 100%), że ludzie sami zabiegali o nie.
  Oj, oj... widać, że PRL znasz ze współczesnych opowiadań, jak to wszystko niby co polskie to było do du.y, jak to było smutno itd, itp...
  Jak to niby przedsiębiorstwa sobie nie radziły itd, itp....
  Otóż kolego, rozmachem wszechstronności przygotowania ale i realizacji inwestycji to dzisiejsi inwestorzy i wykonawcy nie mogą saobie nawet pomarzyć.
  Samo przygotowanie inwestycji, to porozmawiaj z urbanistami, to ci powiedzą, jakie uwarunkowania były brane pod uwagę.
  Powiem ci tylko tyle... nawet tzw kanały migracyjne zwierząt były uwzględniane w opracowaniach urbanistycznych

  Ludzie jakoś żyli sobie wtedy bezstresowo, zrobili 8 godzin i mieli czas wolny na wypoczynek i różne hobby, itd, itp...
  Kapitał Marksa sobie, jakieś tam inne publikacje sobie a ludzie i tak żyli sobie spokojnie, po swojemu, czego najlepszym dowodem były ówczesne polskie beztroskie piosenki.
  To dopiero później ruszyła ta cała wichrzycielska fala łącznie z piosenka, kabaretem itd
 • @programista 15:34:23
  A wiesz o tym, że polska była potentatem na tzw budowach eksportowych na Bliskim Wschodzie i nie tylko?

  Polscy fachowcy budowali w Iraku, Iranie, Kuwejcie, Libii itd, itp elektrownie, cukrownie itd a nawet całe miasta.
  Mieliśmy dobre stosunki z Arabami.
  Polacy przyjeżdżali z eksportu i kupowali sobie samochody mieszkania itd.

  A wiesz ile roboty było w Polsce?
  W Polsce nie musieli stosować wysokowydajnych technologii np w produkcji żywności, bo PGR miały pełno ludzi do pracy.
  Ludzie zyli sobie jak u Pana Boga za piecem...
  Do czasu, dopóki ktoś nie powiedział im że skoro wybudowali dom dwupiętrowy to gdyby obalili komunę, to mogliby wybudować sobie dom 3-pietrowy...
  Do tego się sprowadzało obalenie tzw "komuny".
 • @Jan Paweł 15:37:51
  " rozmachem wszechstronności przygotowania ale i realizacji inwestycji to dzisiejsi inwestorzy i wykonawcy nie mogą sobie nawet pomarzyć."

  Bo się nie przejmowali wartością dodaną jaką wytworzy się dzięki poniesionym nakładom. Jak się zysków nie liczy to jest i rozmach.

  "Ludzie jakoś żyli sobie wtedy bezstresowo"

  Na pewno - jak nie ma potrzeby wytwarzania wartości dodanej to i nie ma stresu. Nie ma się co dziwić, że jak wszyscy sobie tak bezstresowo żyli, to w końcu wartości dodanej nie miał kto wytwarzać.
 • @programista 15:33:42
  Nie ściemniaj, bo stosujesz w tym momencie naiwną demagogię:-)
 • Socjalizm - tak, wypaczenia – nie
  Otwarte jest pytanie, czy „Solidarność” i jej elity wyrzuciły na zawsze swoje sztandarowe hasło z 1980 roku „Socjalizm – tak, wypaczenia – nie”.

  http://przeglad-socjalistyczny.pl/aziemski/814-1980


  ciekawostka :
  4 stycznia 2019 roku w Dąbrowie Górniczej odbyła się kolejna rozprawa w procesie członków redakcji pisma “Brzask” wydawanego przez Komunistyczną Partię Polski.

  Trwający trzy lata proces zbliża się do końca. Podczas ostatniej rozprawy wygłoszone zostały mowy
  końcowe.
 • @programista 15:47:00
  Ale Ty bredzisz. Pewnie jesteś absolwentem jednej z tych teraz szkół marketingu i zarządzania, czyli antypolskiej indoktrynacji i obsługi kasy fiskalnej w hipermarkecie
 • @Jan Paweł 15:44:51
  Ma pan rację, wszystko przez tych "ambitnych", którzy swoje "pańskie" tyłki chcieli koniecznie wycierać papierem toaletowym.
 • po reakcji na tę notkę widać
  kto w witrynie grasuje
 • @SZS 14:13:34
  tak, najgorsze za PRLu było to, że nie było cwaniaczków ani płaskich TV.
 • @Husky 15:48:27
  Otóż jak już dzisiaj wiemy w PRLu - nazwijmy to- komuny były dwie.
  Gierkowska, która nie była komuną, bo Gierek rzeczywiście był z ludźmi pracy, dał temu dowód swoimi dokonaniami.

  Oraz druga komuna, ta prawdziwa komuna, która ulokowana była na niższych szczeblach władzy, ale w zamyśle Gierka miała byc wymieniona przez rosnącą polską inteligencję z tych właśnie awansów społecznych o których pisałem powyżej.
  Ludzie pracy uwierzyli wichrzycielom z Solidarności a nie Gierkowi, jak skarżył się zresztą sam Gierek.
  KPP w Dąbrowie Górniczej, no... powstają teraz te różne "perełki" podszywające się pod polski socjalizm
 • @programista 14:55:54
  a ilu potrafi teraz wytworzyć ową "wartość dodaną", bo chyba nie ci, którzy popełnili samobójstwo, i którzy się z tą myślą noszą? Teraz nie decydują ani zdolności, ani chęci, tylko układy i zdolność do działań mafijnych.

  Przyznaję, jedną z wad systemu gospodarczo-politycznego PRLu był niewłaściwy system motywacyjny, nie tylko "czy się stoi, czy leży", ale i to, że inżynier zarabiał mniej, niż podwładny robol, nie mówiąc już nic o badylarzu.

  Teraz też nie wiadomo, co ile kosztuje, wiadomo tylko, ile rynek zapłacił za konkretną partię, bo już prognozy często są nietrafione. Koszty produkcji tego samego towaru są diametralnie różne w zależności od wielu czynników, często poza strefą oddziaływania producenta.
 • @Jan Paweł 15:08:26
  nie wichrzycieli, tylko CIA i innych agend hegemona.
 • @Jan Paweł 16:06:23
  To źli ludzie musiały być
  Tylko czemu aż 10 mln
 • Admin...
  myślę, że lepszym na czołówkę byłoby to zdjęcie :
  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2016/06/img404-800x600.jpg

  ten plakat trochę niepotrzebnie ściąga dyskusję na ideologią.
  Idoelogia ideologią a praktyka była taka jak na zdjęciu.

  Programisto :
  ludzie pracy pracowali 8 godzin a po pracy to takich basenów w całej Polsce to mieli chyba tysiące.
 • @programista 15:20:09
  Warto też pamiętać, że od wojny, od jej początku, a nie od końca, objęci byliśmy sankacjami, które wzrosły za sprawą polskiego bohatera, nijakiego Regana.

  Za PRLu zawiniło to, co teraz jest w pełnym rozkwicie - selekcja negatywna "elit".
 • @SZS 15:20:53
  a to odkrywcza myśl ! A co chciałbyś dostać z niczego ?
 • @programista 15:33:42
  I tu akurat się mylisz,

  motywację zwiększa indywidulane zróżnicowanie dochodów.

  Natomiast utrzymywanie przedsiębiorstwa, które splajtowało, było podobne do obecnego wykupu za złotówkę. Państwo kupowało samo od siebie.
 • Z
  Tego, co wiem, a wiem na pewno, prywatne rolnictwo było nawet zaBieruta, nie zaczęło się od Gierka. Gdyby go nie było, tobyście towarzysze z głodu pozdychali i nie doczekali byście do tow.Gierka.
 • @Husky 15:48:27
  Ja mam lepsze hasło
  Socjalizm nie A wypaczenia tak!!!
 • @Husky 16:12:28
  Te 10mln, to niestety była koronkowa robota -nazwijmy ich - wichrzycieli bo wszyscy wiemy, że to dzisiejsi beneficjenci tamtych przemian.
  A Ty czemu wyjechałeś z Polski?... nie było tu miejsca dla Ciebie?
  A widać że nie jesteś beneficjentem, więc nie byłeś wichrzycielem:-)
 • @programista 15:34:23
  a mi teraz brakuje wszystkiego, i kompa, który by mnie nie wkurzał, i cwaniaczka, którym umiałbym się posługiwać, i filtra powietrza, który kosztował 1% współczesnej ceny, i szklanki, którą bym lubił, i kaloszy nie do zdarcia, i wygodnych butów, których teraz nie uświadczysz, i spodni, które by z dupy nie spadały, itd....., i polskiej przyrody, która wtedy była ogólnie dostępna, a teraz za zasiekami z biletami dla burżuazji
 • @interesariusz z PL 16:14:08
  Nic.
  Dlatego to napisałem...
 • @programista 15:50:53
  Wystarczyła ,, ustawa Wilczka,, aby nagle towar pojawił się na rynku. Cud???
 • @Jan Paweł 15:44:51
  Należy pamiętać o tym, że za PRLu budowaliśmy Polskę, i różne kraje trzeciego świata,

  za 3RP napadliśmy na Iraq, aby zniszczyć to, co tam wybudowaliśmy, i powybijać ludzi, którzy dawniej nas zatrudniali za niezłe pieniądze,

  no i przy okazji wyburzyliśmy to, co nasi ojcowie i dziadowie wybudowali u nas,

  na zgliszczach, którymi teraz zawładnęli Ukraińcy, lepiej się nam żyje.
 • @programista 15:47:00
  No to może coś dodasz o berlińskim lotnisku i wartości dodanej z tej budowy.
 • @interesariusz z PL 16:00:35
  Z tymi TV - pełna zgoda.
  Co do "cwaniaczków" to kilku znalazłoby się. Że wymienię : kuroń, michnik, wałęsa, gieremek, macierewicz, kaczyński... (więcej nie wymieniam, bo obŻYDzenie mnie ogarnia).
 • @Husky 16:12:28
  jakie 10 milionów ?

  garstka agentury i 10 milionów baranów na rzeź.
 • @Jan Paweł 16:19:49
  Pisałem już o tym
  Byłem za młody na wichrzyciela
  ps.
  szczenięce lata
  8-))))))
 • @zbig71 16:17:52
  no to nie wiesz,

  PGRy też coś tam wytwarzały,

  i ja kupowałem z PGRu, a nie od owego "prywatnego rolnika".
 • @interesariusz z PL 16:25:36
  Ciekawe ilu tą rzeź przeżyło

  8-))))))))
  pzdr.
 • @zbig71 16:20:58
  legenda, jaki towar ?

  wystarczyło podniesienie cen, ale naród się buntował, wyobraź sobie, co by się działo, gdyby od jutra wszystko zaczęło ksztować 10% obecnej ceny !!!!
 • @SZS 16:25:35
  nie zrozumiałeś terminu, cwaniaczek to w nowomowie smartphone
 • @Jan Paweł 16:13:03
  Mieszkam w 130-tysięcznym mieście, które szczyci się całkowitym brakiem odkrytego basenu. Za to posiada dwa tzw. Akwaparki, (opłat za 1 godzinę - 15 PLN. Wstęp na zlikwidowany 15 lat temu basen - 6 PLN/cały dzień)
 • @SZS 16:32:48
  a w owych "aquparkach" jest woda, czy zupa ?
 • @zbig71 16:18:58
  Wróg kusi nas Coca-Colą
  Niech żyje jedność narodu
  Niech żyje Niepodległa Zjednoczona Republika Socjalistyczna
  Niech żyje Międzynarodowa Socjalistyczna Rewolucja
  Wolność - Pokój - Socjalizm
  amen
 • @SZS 16:32:48
  Ja mieszkałem kiedyś na Śląsku, gdzie w wakacje rano z kolegami zastanawialiśmy się na który basen z 5-icu (w promieniu od 1- 3km pójść)
 • @interesariusz z PL 16:31:13
  Aaaaaaaaaaaaaaaaa.... :-)))
  Nie ten lewel. (dobrze napisałem?)

  A co do zupy to nie wiem. Nie uczęszczam.
 • @Husky 16:35:25
  Chwal się gumą do żucia, chwal się coca-colą.
  Niektórzy coca-colę od wolności wolą.
 • Bardzo dobry artykuł.
  Dotykający istoty problemów które dotykają Polski.

  Ja wprawdzie inaczej definiuje socjalizm ale ok można by znaleźć inne słowo
  na system w PRLu. .. a o tym systemie mowa.

  Socjalizm moim zdaniem to elementy socjalny systemu mniej lub bardziej rozrośnięty. Na zachodzie np w Szwecji socjal czyli socjalizm jest bardzo rozdmuchany, tłusty...obfity mimo to kraj jest kapitalistyczny z racji dominującej w gospodarce prywatnych środków produkcji
  W Niemczech Hitlera było podobnie i podobnie jest teraz.
  Za Hitlera nazywano to faszyzmem potem Nazizmem (faszyzm wybiórczy, rasowy).

  Zgadzam się z autorem że systemem optymalnym jest własność prywatna środków produkcji do poziomy który już wchodzi w zakres strategicznych dla Narodu zasobów, możliwości...

  Czyli małe firmy prywatne, średnie firmy z kapitałem mieszanym prywatno-państwowym a wielkie firmy państwowe.
  Progi najlepiej płynne proporcjonalnie do wielkości firmy.

  W takich warunkach żaden kapitał prywatny nie zagrozi Państwo a zjawisko Oligarchii zostanie zlikwidowane systemowo.

  Obcy kapitał wyłącznie z udziałami Państwa gospodarza (eliminacja wyzysku gospodarczego, pasożytowania na rynku Polskim)

  Do tego socjal dla słabych niezaradnych, chorych , wykluczonych dla każdego tak by nikt nie był zagrożony utratą zdrowia lub życia
  z jakiegokolwiek powodu. Tak poduszka dla upadających...
  Ta poduszka nie musi być komfortowa (a nawet nie powinna być) ale musi być bezpieczna i pozwalająca wrócić do formy na szczyty...(leczenie, rehabilitacja, edukacja, wsparcie psychologiczne...i zawsze micha, własny kąt...okno na świat (TV, Internet, telefon, bilet na tramwaj...)

  Do tego darmowa edukacja dla wszystkich na najwyższym poziomie merytorycznym (z podziałem na poziomy bo nie wszyscy są zdolni w jednakowym stopniu.. ale każdy powinien mieć szanse .. reszta awansów zależy tylko od jego wyników w nauce.. tak było w PRLu)

  Ja bym jeszcze zastanawiał się na społecznymi pasożytami takimi jak dzisiaj rządzą światem...
  Zarabianie poprzez posiadanie (firm, ziemi...zasobów naturalnych....jezior, plaż) to powinien być monopol Państwa ...
  Prywatna osoba powinna zarabiać wyłącznie na pracy własnej.
  Właściciel firmy powinien ją prowadzić a nie zlecać prowadzenia komuś i samemu praktycznie pasożytować na pracy ludzi w "jego" firmie (z tego żyje dzisiejsza oligarchia i pod takich pasożytów zorganizowany jest świat gospodarczy).

  Można co najwyżej posiadanie środków produkcji oraz ich wynajem...
  ale na pewno nie posiadanie firmy z pracownikami bo to jest posiadania "niewolników"... "oni na mnie, posiadacza pracują".

  Można wynajmować leasingować maszyny, samochody, komputery...ok
  ale wynajmowanie własnych "niewolników" to już nie jest ok to pasożytowanie, chyba że właściciel jest członkiem pracującego zespołu to wtedy jest "drużyna" a nie Właściciel i niewolnicy.
 • @Jan Paweł 16:39:36
  Fala, Bugla Rolna, Zadole....Znam je. Z autopsji...
 • @interesariusz z PL 16:27:40
  Moi rodzice mieli szklarnie. Zresztą duża część mojej rodziny to ogrodnicy i rolnicy. Pamiętam, jak we wczesnych latach 80tych do mojego taty przyjechał jakiś vcderektor z państwowych zakładów Mysiadło, na granicy z Warszawą. Prosił o porady w sprawie pomidorów, bo kiepskie mieli efekty. Masa rolników dostarczała do skupu swoje płodu rolne , które potem trafiały na rynek
 • @Jan Paweł 16:39:36
  Przy czym przeważnie były to kompleksy wielu basenów jak np Fala w WPKiW im Gen Jerzego Ziętka, od paru lat nieczynna, bo przygotowywana do likwidacji, by w tym dobrym miejscu zrobić sztuczną plażę (na wzór tej berlińskiej).
  Na Falę wstęp kosztował parę złotych (ulgowe bilety dla uczniów)
  a na sztuczna plażę, to szacuje się, że bilety będą kosztować podobno nawet 100 a nawet podobno 150zł.
  No ale zakłada się że na plażę będą przyjeżdżać VIPy z miejsc oddalonych o 150km, więc nie będzie problemu z frekwencją
 • @Oscar 16:46:43
  .. dodam ze wynajmowanie "niewolników" to takie samo działanie jak wynajmowanie dziwek...to dokładnie taki sam "biznes" czyli SUTENERSTWO....(podobnie dzieje się w sporcie zawodowym zwłaszcza drużynowym gdzie handel "niewolnikami" kwitnie).

  a to powinno być zakazane...
 • @interesariusz z PL 16:29:48
  Nasi? Każdy. Uwolniono ceny mięsa, nagle nie trzeba było kupować kiełbasy spod lady . Cała Polska zmieniła się w jeden wielki bazar. Żyłem w tych czasach, dobrze to pamiętam.
 • @SZS 16:49:23
  Właśnie o nich mówię. Dodam Ruch, AKS, Różanka, Gliwicka, itd oraz ośrodki leśne Radoszowy, Wirek, Kochłowice, Starganiec itd
  Wszystkie latem oblegane bo ludzie mieli czas i pieniądze by tam dojechać dojść itd.
  Pozdrawiam
 • @Oscar 16:46:43
  Doskonałe uzupełnienie artykułu.
  Pozdrawiam
 • @Husky 16:35:25
  Tylko z tego co pamiętam, to partyjna swołocz była łasa na dolary i marki, jak mało kto. A za PRL-u to te dyrektorki nie robiły przewałów? Tylko ludzie już zapomnieli. Inna sprawa, że banda chamów i złodziei pozwoliła rozkraść lub sprzedać to , co ludzie za komuny pobudowali. Np: ta ober kanalia Lewandowski. Od programu PPP. Teraz siedzi w PE , a powinien w lochu.
 • @Husky 16:35:25
  faktycznie, za PRLu byłem zachwycony Pepsi,
  teraz nie biorę tego świństwa do ust.
 • Teraz dążymy do poziomu USA.
  Polecam dla zakochanych w Ameryce ( i tym nie zakochanym też) film pt. Nowy Jork - miasto kontrastw:
  https://www.youtube.com/watch?v=vSUgNjNQEsg
 • @zbig71 16:50:19
  w porządku,

  chciałem zaznaczyć, że produkcja kolektywna też była możliwa.
 • @zbig71 17:00:47
  Pełna zgoda, Lewandowski to wynajęty bandzior, ikona przekrętów.

  Ludzie na niego głosowali. Na Wałęsę również. Na Hubner też. Sami wybrali sobie oprawców.
 • @Jan Paweł 16:57:26
  O Sztauwajerach przypomnę....
  Pzdr.
 • 5 x *
  Wszystko prawda, ale społeczeństwo trzeba czymś onanizować.
 • @interesariusz z PL 16:19:51
  To lasy są teraz za siatką? Spodni i butów jest wybór nad wybory, w realu i w sieci!!!!! Tak samo jest z gumofilcami, chłopie, gdzie ty żyjesz??
 • @interesariusz z PL 17:23:46
  Przyznam się, że niestety na Bolka głosowałem w 90r. Dałem się nabrać. No, ale było przed Czerwcem 92. To skąd miałem wiedzieć? Na Hubner to zapomnij. Wystarczy na nią spojrzeć.
  Po to Żydostwo wymysliło KOR, aby Polskę i Polaków ograbić. I to zrobili.
 • @zbig71 17:36:01
  Lasy nie są za siatką tylko dlatego, że zaraz by ją ukradli, ale ograniczenia korzystania coraz większe, podobnie z płatnymi górami i plażami, nie wspominając o jeziorach,

  Mam jeszcze parę butów z PRLu, nie chodzę w nich, bo widać na nich czas i zużycie, są o dwa numery mniejsze, od tych, które muszę teraz kupować, aby nie nabawić się odcisków. Za PRLu nie było w instrukcji napisane, że zapadanie się piętek nie może być przyczyną reklamacji.

  Gumofilcy nie nosiłem nigdy, ale kalosze, owszem. Wysokie, gdy ukryte w spodniach, doły wyglądają jak eleganckie trzewiki. Mają teraz prawie pół wieku, wyglądają na nówki, no, obcasy trochę starte. Znajdź mi taką jakość teraz.
 • @lorenco 17:16:39
  Aleś to fajnie wstawił. Ja chciałem na tym filmie zrobić artykuł o "wyższości" kapitalizmu nad socjalizmem.
  Pozdrawiam
 • @SZS 17:28:44
  To prawda (tzw Trzy Stawy)... piękne czasy:-)
 • @nikander 17:35:05
  Dzięki za 5* i dobre słowo.
  Chciałoby sie powiedzieć jakie społeczeństwo, taki bajer, ale biedni ci ludzie, skazani teraz na telewizor którym ich kiedyś zahipnotyzowali.
  Badania nad hipnozą za pomocą tego medium były prowadzone już przed wojną w taki sposób, że właściciel kina który miał w tym kinie bufet, narzekał na małe obroty w tym bufecie.
  Wpadł na pomysł, by wklejać w taśmę filmu jedną tylko klatkę z... kawiorem, który jak wiadomo na słony smak.
  Eksperyment powiódł się, obroty w bufecie szczególnie w sprzedaży napojów wzrosły...
  Więc jakich technik hipnozy można się spodziewać w czasach dzisiejszych?....
  Pan się napracuje, najeździ po Polsce a wystarczy pewnie tylko jeden przekaz w TV i ludzie sie od tej słusznej dla nich sprawy odwrócą plecami... W takim świecie żyjemy.
  Pozdrawiam
 • @programista 15:33:42
  Bzdury Wasc prawisz.Motywacja do pracy nie zawsze musi byc zysk (ale chyba tylko to Szanowny Pan dostrzega jako motor ludzkiego dzialania.Zimna kalkulacja)Moi rodzice umawiali sie na randki do pracy przy odgruzowywaniu stoczni gdanskiej.Za darmo!
  Czy praca w obrebie rodziny jest wykonywana za wartosc dodana?Czy wspolna budowa utwardzonej Drogi przez wies to praca dla wartosci dodanej ( a tak drzewiej bywalo) czy jest to praca dla Wspolnego Dobra?
 • @interesariusz z PL 16:25:36
  W rzeczy samej!Czesc tych baranow do tej pory pilnuje by rzeznikowi noz nie wypadl z reki.
 • @interesariusz z PL 16:27:40
  Subsydiowanie PGR przekladalo sie miedzy innymi na tanie jedzenie np w stolowkach zakladowych.Nie bylo blichtru ale bylo duzo.
  Gospodarke rozkladali ludzie spod znaku MHD.Jest to skrot dobrze znany starszym Warszawiakom-Miejski Handel detaliczny.Jednak jego prawdziwe rozwiniecie to-My Handlujemy Dalej.
 • @Husky 16:35:25
  Oczywiscie,ze sposob w jaki usilowano zmotywowac ludzi by na tyle odpychajacy,ze intyktownie czlowiek to odrzucal.Poza tym korupcja i panoszenie sie nomenklatury wiadomej proweniencji majacej wrodzona pogarde dla ludnosci tubylczej skladaly sie na to, ze spoleczenstwo szukalo innego rozwiazania.Nalezalo usunac ich z miejsc decyzyjnych,a potem ludziom po ludzku wytlumaczyc,ze to wszystko jest wasze czyli spoleczenstwa, a nie nasze.
 • @interesariusz z PL 17:57:07
  No cóż.... Żyjemy w innych krajach. Nie spotkałem się z brakiem dostępu do plaży czy to nad morzem, czy nad jeziorem. Za PRL musiałem zjeździć pół Warszawy, aby spróbować dostać jakieś ładniejsze obuwie, a w końcu i tak jechało się na Skre i kupowało na bazarze zagraniczne. Ale, jak kto woli. Już nie mówię o sieci, nie wychodząc z domu można ubrać się od głowy do stóp.
 • @Herkules 18:22:40
  Tak było, ludzie sami przychodzili na budowy i prosili by majster dał im jakąś pracę, bo chcieli pracować za darmo przy odbudowie swojej stolicy.
  Mówi o tym pan Albin Siwak ówczesny majster na odbudowywanym od zera Starym Mieście, które teraz niby trzeba oddać "prawowitym" właścicielom. Tutaj można o tym i nie tylko o tym wysłuchać :
  https://www.youtube.com/watch?v=Tt6NRpKJBe8&t=12s
 • @Herkules 18:49:25
  Właśnie Gierek miał taka nadzieję z tzw wtedy inteligencją pracującą wywodzącą się z tych środowisk o których pisałem w artykule.
 • @zbig71 17:00:47
  Mysle,ze jednak powinien on zasluzyc i nie on jeden, na rozwiazanie stosowane przez Kadafiego.
 • @Herkules 18:49:25
  tow. Edwarda Gierka
  Fragmenty przemówień

  Towarzyszki i towarzysze, mieszkańcy Warszawy, rodacy! Dzień I Maja to również nasze, polskie święto. Socjalizm wrósł głęboko w życie naszej ojczyzny. Ukształtował myśli, ambicje i dążenia milionów Polek i Polaków. Przed kilkoma miesiącami na VII zjeździe Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wytyczyliśmy program wyrosły z patriotycznych aspiracji naszego narodu. Droga dalszego rozwoju kraju i podniesienia jakości warunków życia prowadzi poprzez wyższą jakość pracy. (...)
  Plenum w 1979r.: (...) Wykonanie tych zadań wymagać będzie uporu, wymagać będzie zdwojonych wysiłków, a niekiedy nawet i wyrzeczeń. Stawiamy, drodzy towarzysze, sprawę jasno, bez niedomówień, bo tylko w ten sposób można pozyskać miliony patriotów do myślenia i do działania w imię żywotnych interesów naszego państwa i naszego narodu. (...)
  W zagłębiu włókienniczym 1979r.

  Ostatnie dni roku w Łódzkich Zakładach Przemysłu Włókienniczego upływają w rytmicznym szumie maszyn i przy dobrym tempie pracy. Zakłady im. Wiosny Ludów jako jedne z pierwszych zamknęły tegoroczną produkcję i do końca roku wyprodukują jeszcze ok. 200 000 metrów tkanin.
 • @zbig71 18:54:17
  A ja znam przypadek kupowania róznych towarów od złodziei którzy okradali całe pociągi, chyba specjalnie odstawione na bocznice. Te towary także można było kupić na tzw szaberplachach- targowiskach miejskich.
  Jakoś dziwnie tam mozna było kupić wszystko a w sklepach nie było niczego?
  Regały miały być puste, by wygłodzeni robotnicy obalili Gierka co jak wiemy doskonale zrobili.

  Innym sposobem było wywożenie towarów spożywczych do wyrobisk piakowych w lasach bądź specjalnie wykopanych ciężkim sprzetem dołach.
  W ówczesnym Dzienniku Telewizyjnym było wiele wzmianek o tych sabotażach. Ale ludzie mówili że to jest komunistyczna propaganda. Tu mozna zobaczyć taki jeden reportaż :
  https://www.youtube.com/watch?v=DWZssBjfZ-8&t=12s
 • @Herkules 18:49:25
  Zaniesiemy za granice prawdę o Polsce Ludowej
 • @Husky 19:04:16
  Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to, że Gierek mówił o... POLSKIM PATRIOTYŹMIE...?

  Rok 1979 to okres powolnego rozbuchiwania się Solidarności i jeden ze szczytów działalności sabotażystów.
  Znam dwa przypadki nowych wybudowanych przez Gierka tuczarni trzody chlewnej doprowadzonych do upadku przez sabotażystów.
  Jedna Gryfinie k/Szczecina a druga w opolskim.
  Sklepy miały być puste, by wygłodzeni robotnicy obalili Gierka. Scenariusz sprawdzony wcześniej z Salvatore Aliende
 • @Jan Paweł 19:11:04
  Tam na ogół były towary szmuglowane z zagranicy. Może i kradzione były też. Pewnie tak. Jednak człowiek był w potrzebie i chciał kupić, bo w sklepach był szajs.
 • @Husky 19:04:16
  Gierek nie był taki zły. Coś jednak zbudował. I dla np: rolników indywidualnych, tak się to wtedy nazywało tanie kredyty były. Bo chłop za Gierka pobudował się. I z bronią atomową dla Polski kombinował. Był bez porównania lepszy od Jaruzelskiego. Ciekawe, jaki udział mieli sowieciarze w udupieniu Gierka.
 • @Jan Paweł 19:17:41
  Ponoć ten Aliende był idolem zachodniej lewicy, dopuki nie wyszło , że był strasznym antysemitą.
 • @Autor
  Ogólnie tekst tęsknoty sieroty po PRL-u, ale po kolei:

  "Polski socjalizm już w Polsce był i już chyba nigdy (niestety) nie wróci."
  Owo "(niestety) nie wróci" to wyraz tej tęsknoty.

  "ciągle się słyszy o... potrzebie zlikwidowania w końcu tego socjalizmu. Czy to ma być jakaś kpina?"
  Zobaczmy zatem, co autor uważa za stracone dobrodziejstwo i nawoływanie do jego likwidacji to kpina...

  "Mnie zawsze wydawało się, że socjalizm jest ustrojem społeczno-gospodarczo-politycznym w którym środki produkcji i w ogóle cała przestrzeń gospodarcza i bytowa narodu, są własnością całego narodu i zarządzane są przez przedstawicieli tego narodu"...
  Piękne marzenie, a jak było naprawdę? Socjalizm był/jest ustrojem zrobionym w myśl ojca faszyzmu - Mussoliniego: nic poza państwem, wszystko w państwie, wszystko przez państwo.
  Jak ktoś chciał trochę wolności - smutni panowie urządzali mu "ścieżkę zdrowia".
  Jak ktoś miał własny warsztacik, nie wspólny, skarbówka mu szybko wytłumaczyła jego "błąd".
  Jak ktoś wbijał gwoździe "na boku", Partia (jedynie słuszna) pokazywała mu zalety wspólnego wbijania i w rytmie. A jak się opierał, to smutni panowie... i tak dalej.
  Przepraszam, że piszę oczywistości, ale dla Sz.P. to chyba rewelacje...

  "wydelegowanymi do pełnienia funkcji w państwie (reprezentacji narodu wewnątrz i na zewnątrz kraju)"
  Może autor był takim delegatem, opływającym w dostatki niedostępne większości "niedelegatów" i tęskni.
  Szanowny Autorze - KTO był takowym "delegatem" narodu? Znasz powiedzenie, z czasów "prześwietnego" socjalizmu, że naród pija koniak ...ustami swych przedstawicieli?

  "jest ten socjalizm przeciwnością kapitalizmu, czyli ustroju w którym środki produkcji skupione są w wąskiej grupie właścicieli a pozostała część narodu pozbawiona jest dostępu i decydowania o tej ogólnonarodowej własności."
  Pamiętam ten ponury okres - byłem, jak cały naród zresztą, współwłaścicielem np. Nowej Huty, a owymi środkami produkcji zarządzał cały naród, wcale nie "wąska grupa właścicieli". Sz. Autor raczy kpić?

  "Współczesna odmiana kapitalizmu, wyróżnia się tym, że niekontrolowany kiedyś przez państwa rozrost podmiotów kapitalistycznych, osiągnął rozmiary zagrażające już nie tylko bytowi poszczególnych państw i narodów, ale także bezpieczeństwu istnienia całej Ziemi."
  I tu docieramy do sedna problemu: np. XIX-wieczny kapitalizm to była pochwała ryzyka, ludzkiej przedsiębiorczości, talentu, poświęcenia itd. Współczesny, zdegenerowany kapitalizm to rządy silniejszego, tłamszenie konkurencji nie jakością, a przepisami, ustanawianie za pomocą państwa monopoli itd.
  Milton Friedman (noblista z ekonomii) był na początku tzw. Transformacji w Polsce i zalecał: róbcie kapitalizm taki, jak był na Zachodzie, gdy te państwa były biedne, a nie jak teraz, gdy są bogate. Niestety nie posłuchano go.

  "Wojny przecież są elementami procesów gospodarczych w kapitaliźmie i wkalkulowane w koszty."
  Jak to miło wiedzieć, że wojny to domena wrednych kapitalistów. Aż mi się przypomniała scena z kultowego filmu (za socjalizmu, a jakże!): "Rozmowy kontrolowane": na czołgach jedzie napis "Pokój". W ZSRR komunizm nie wypalił, był socjalizm właśnie. Czechosłowacja chciała się wyrwać z czułych objęć socjalizmu, ruskie czołgi wyjaśniły jej, że lepszego ustroju nie ma. Wcześniej przekonały się o tym Węgry. W Polsce wojny otwartej nie było, jak socjalizm się skawalił, to naród sam z sobą wojował, by ów soc ocalić...

  "Niestety, taki właśnie kapitalizm mamy teraz Polsce i dziwne jes to, że nie wszyscy jeszcze to widzą."
  Tu masz rację, mamy socjalizm udający kapitalizm i ludzie tego nie widzą.

  "Kapitalizm często mylony jest z tzw Społeczną gospodarką rynkową (tzw małym kapitalizmem), czyli ograniczoną przez państwo indywidualną działalnością gospodarczą."
  To znaczy tak: piekę pieczywo. Smaczne. Mam na ulicy sklep. Widzę, że popyt jest bardzo duży, a stać mnie na otworzenie drugiego sklepu na ulicy. Nie mogę, bo urzędnicy państwowi uznali, że jeden wystarczy (ja zbankrutuję w razie klęski, nie oni, ale oni "wiedzą lepiej".
  To chyba owa "OGRANICZONA PRZEZ PAŃSTWO indywidualna działalności gospodarcza". Nie jest to co prawda utęskniony socjalizm, gdzie w ogóle nie byłoby nawet pierwszego sklepu, a czerstwy razowiec w stołówce zakładowej, ale zawsze...

  "Ograniczoną do rozmiarów NIE ZAGRAŻAJĄCYCH istnieniu państwa a więc i bytowi narodu."
  Acha, a więc to dobro państwa jest najważniejsze. A do tego państwo utożsamiane jest z narodem! Powtórzę: "nic poza państwem, wszystko w państwie, wszystko przez państwo". Co to za idea, którą Sz. Autor lansuje?

  "Takim sztandarowym przykładem może być przemysł zbrojeniowy, który w rękach prywatnych [...] może być użyty przeciw państwu i narodowi."
  Uff, a już myślałem, że za socjalizmu władza kontrolująca przemysł zbrojeniowy "może użyć czołgów przeciw państwu i narodowi". Interwencje zbrojne sowieciarzy i nasz stan wojenny to przecież były dla ochrony socjalizmu i dla naszego dobra, więc to się nie liczy. To wredni kapitaliści potrafią wysłać czołgi przeciw WŁASNEMU narodowi (nie mylić z cudzym i proszę o stosowny przykład), socjaliści nie...

  "Taka gospodarka zaczęła się rodzić także i w Polsce za Gierka, gdy powstali pierwsi prywaciarze, badylarze..."
  Jedno chciałbym, by Sz. Autor uściślił: owi "prywaciarze, badylarze" to byli ZA poparciem i świeckim błogosławieństwem władz socjalistycznych, czy PRZECIW? Jak Sz. Autor zapatruje się na "świetlany" plan wybitnego socjalisty - Hilarego Minca - doprowadzenia planu do każdego stanowiska pracy?

  "Kapitalista, jak sama nazwa mówi, nie żyje z własnej pracy a tylko z racji posiadania kapitału."
  Słuszne spostrzeżenie, ale niepełne. ZANIM kapitalista zacznie żyć z kapitału, musi go zgromadzić. Mam cały czas na myśli wspomniany XIX-wieczny kapitalizm, gdzie kapitalista w pocie czoła i z własnym ryzykiem ów kapitał budował. I jako nagroda - mógł z niego żyć. A w socjalizmie? Pracownik jest tzw. współwłaścicielem swego zakładu. Czy nim jest, łatwo się przekonywał, gdy z tego zakładu chciał wziąć do domu jakąś "swoją" rzecz. Innymi słowy był gołodupcem, bez szans na wyrwanie się z tego, a Sz. Autor zdaje się to pochwalać.

  "działalność gospodarcza przynosi- ujmując to skrótowo- zysk, który zwany był w socjaliźmie wartością dodaną."
  Kapitalista wypracował sobie zysk i co wypracował, jemu się należy. Socjalista wypracował jakiś wspólny zysk i musi się nim podzielić równo z innymi. W teorii. Bo w praktyce socjalista sobie myśli: po co mam się starać, jak i tak dostanę swoje? Inni socjaliści też tak myśleli, produkowali więc wszyscy byle jak i "na odczep", było coraz mniej do podziału i system się skawalił.
  A Sz. Autor wciska nam mrzonki, że to było dobre. Brakuje tylko: "socjalizm jest dobry, tylko ludzie nie dorośli".

  "obecnie mówi się już o 65%-owym wykluczniu społecznym dzieci..."
  Czy Sz. Autor nadal uważa, że to przez właściwy kapitalizm, czy przez ten zdegenerowany współczesny, wymieszany z socjalizmem?

  "Dzieci [...] pracowały [...] na utrzymanie nieraz całych rodzin"
  Zaiste tragedia, własną pracą (w pojedynkę) utrzymać rodzinę. Albo 10-letnie dzieci pracują dla rodziny. Za socjalizmu "30-letnie dzieci" są nadal na garnuszku rodziców, bo uczą się.
  A oboje rodzice musieli pracować. Może teraz Sz. Autor poda stosowne przykłady, gdzie w socjalizmie jeden rodzic potrafi utrzymać całą rodzinę ze swojej pensji? Pracownik, nie dyrektor.

  "w czasach Gierka [...] w milionowych ilościach awansowały społecznie."
  No i mamy miliony absolwentów Szkół Wyższych Gotowania na Gazie. Ci z fachem w ręku wyemigrowali do tych "wrednych" krajów kapitalistycznych.

  "trzeba było wybudować dziesiątki tysięcy..."
  To bardzo dobrze, że Sz. Autor widzi, co wybudowano. ALE czego NIE wybudowano? Zabrakło na przedszkola, brakło na służbę zdrowia, nie powstało pewnie wiele fabryk...

  Co do transportu - dziś mamy prywatne busiki. Ich właściciele ryzykują własne środki, by dowieźć ludzi, gdzie chcą. Pamiętam z socu, jak pociąg stawał w jakiejś pipidówie i wysiadał z niego JEDEN pasażer. Czy Sz. Autor chce dogodzić temu jednemu kosztem wszystkich? Dziś Polska śmieje się z Włoszczowej, Sz. Autor za tym tęskni w zwielokrotnionej skali.

  "Wiele można by jeszcze podawać tutaj przykładów takich misji pełnionych wtedy przez państwo w stosunku do narodu."
  Porozmawiajmy o ideach. Są CZTERY sposoby wydawania pieniędzy:

  1. Swoje na siebie.
  To domena prawdziwego kapitalizmu. Człowiek ogląda każdy grosz - zarobił, to wydaje jak chce lub inwestuje.

  2. Swoje na innych.
  Nie wiem, co ten inny potrzebuje, ale ja bym wydał to tak a tak, więc daję, bo mogę i mam.

  3. Cudze na siebie.
  Granty, zasiłki, itp., nie liczę się z tym specjalnie, bo co mnie to... Ważne, by o siebie zadbać.

  4. Cudze na innych.
  To domena socjalizmu. Jazda bez trzymanki: obojętnie ile, obojętnie na co.

  A zatem gdy Sz. Autor zachwala urzędnicze wydawanie cudzych pieniędzy na coś, czego urzędnik nawet nie widział z Wa-wy, to zachwala czwarty sposób.

  "Pod koniec epoki Gierka, było nas ok 40mln a perspektywy na 2000rok zapowiadały że miało nas Polaków być 660mln!"
  Urocze, gdy Sz. Autor wierzy w propagandę socjalistów...

  "Co się więc stało, po tzw transformacji ustrojowej (z socjalizmu do kapitalizmu)?"
  Błąd! Transformacji (przepoczwarzeniu się) siermiężnego socjalizmu w tzw. socjalizm z ludzką twarzą. Kapitalizm był u nas bardzo krótko, za czasów tzw. "Ustawy Wilczka". Wszystko było wolno, oprócz handlu truciznami, materiałami radioaktywnymi itp. Potem jednak wrócił socjalizm, ustawę nowelizowano z 60 razy ledwo przez pierwsze 10 lat i zakazy powstały w 202 obszarach działalności gospodarczej. Obszarach, NIE konkretnych przypadkach - urzędnicy w socjalizmie "wiedzą lepiej", co wolno, a czego nie.

  "Wmówiono nam, że [...] gdy będzie sprywatyzowane to... będzie lepiej zarządzane."
  Sz. Autor oczywiście nie dał sobie wmówić, że wydawanie "swego na swoje" jest lepsze od wydawania cudzego na cudze. Gratuluję.

  "sprowadziło się to do UPRZEDMIOTOWIENIA „zasobów ludzkich” [...], czyli pracowników wcześniej będących PODMIOTEM"
  Jaki by ten pseudo kapitalizm nie był, to teraz owe PRZEDMIOTY decydują o własnym majątku czy biznesie, w przeciwieństwie do PODMIOTÓW w socjalistycznych zakładach. Wtedy to nawet pracownik mógł sobie pozwolić na ...krytykę dyrektora. Co prawda typu: "Krawat się towarzyszowi Dyrektorowi przekrzywił", ale zawsze.
  Czekam teraz, aż Sz. Autor powali mnie mnogością przykładów np. krytyki owych PRZEDMIOTÓW, typu: "Partia źle zarządza zakładem, ja bym to zrobił tak a tak". A Partia na to: "Oczywiście" i oddaje mu kierownictwo w zakładzie...

  Reasumując - widać ogromną tęsknotę za "najlepszym" ustrojem na świecie. Szkoda, że wszędzie zbankrutował, ale "ustrój jest świetny, tylko te ludzkie błędy i wypaczenia. Ale tym razem się uda. To co? Pomożecie?".....
 • @Ruski troll 19:37:13
  Zanim zacząłem czytać, pierwsza uwaga na Twój wpis, że socjalizm został stworzony przez Musoliniego.

  Porównywanie ustroju społeczno-gospodarczo-politycznego stworzonego przez tandem Gomułka-Gierk do socjalizmu Musoliniego dyskwalifikuje Cię jako partnera do rozmów na ten temat, bo jak Ci mam odpowiedzieć, że krowa ma 4 nogi na nie 6...?

  Skoro tak zaczynasz, co czego można się spodziewać dalej?

  Pewnie jesteś młodym człowiekiem wychowanym w tym nachalnym liberaliźmie, że człowiek jest do wszelakiego wykorzystania i wyrzucenia po zużyciu, bo juz czekają pokolenia następne.
  Pewnie przekonali Cię w tych teraz nowych szkołach, że jestes wolnym człowiekiem i wszystko Ci sie należy (co jest akurat reklamowane w TV)...
  No dobra, zobaczymy dalej
 • @zbig71 19:27:21
  Maszyny do szycia Łucznik, to szajs? odkurzacze Zelmer to szajs?, wieże Unitry-Diory (gdzie produkowany był sprzęt wojskowy) to szajs? kolemny głośnikowe Tonsilu to szajs?, , itd, itp... przecież te marki do dzisiaj są na topie...
 • @zbig71 19:33:58
  Możliwe, nie znam szczegółów. Wiem tylko, że tam tez tzw wichrzyciele-sabotażyści doprowadzili do pustych sklepów co wywołało niepokoje społeczne które wespół z innymi uwarunkowaniami sporządzonymi przez tzw opozycję zmiotły Aliende
 • @zbig71 18:54:17
  najwyraźniej mamy inne wymagania,

  za Balcerka można było kupić panele w dowolnym, wymarzonym kolorze, teraz tylko w brązach lub szarościach,

  taka klijentela,

  a podobno to za PRLu było szaro-buro
 • @Husky 19:15:05
  A ja sadzilem,ze Szanownego stac na odpowiedz na wyzszym poziomie, a nie plytkie podsmichujki.
 • @zbig71 18:54:17
  a może jeszcze tak,

  za komuny, jak komuś podczas pompowania na stacji benzynowej potoczyła się gdzieś nakrętka wentyla, to mógł kupić nową,
  teraz, dzięki wychowaniu w trzeźwości, może co najwyżej kupić wódę.
 • @zbig71 18:54:17
  i jeszcze tak,
  wczoraj zostawiłem obok śmietnika prawie nowe półbuty, zagraniczne, o dwa numery za duże, a i tak po pewnym czasie uciskały,

  kupowałem po przymierzeniu w sklepie, już sobie wyobrażam kupno w sieci.
 • @Ruski troll 19:37:13
  Ile ty masz lat, dziecko ?
 • @Ruski troll 19:37:13
  a dlaczego socjalizm zabankrutował?

  odpowiedź - bo nie był na księżycu.

  Ciekawe, czy ją rozumiesz?
 • @Ruski troll 19:37:13
  Wierz mi, próbowałem przeczytać ten Twój tekst, przeleciałem go jednak tylko po łebakch, ale to już dało mi obraz jest tak bardzo przesycony myślami które opisałem w pierwszej odpowiedzi skierowanej do Ciebie, że nie dałbym rady wysilać sie kolejne tego typu odpowiedzi.
  Masz swoje zdanie, masz prawo do tego, szanuję Twój komentarz, ale pozwól że krótko skwituję :
  nie zgadzam się z tym.
  Pracowałem na tzw Wielkich budowach w instytucie - nazwijmy go -zaawansowanej technologii i paru innych miejscach gdzie było widać tzw polski postęp techniczny, polską myśl organizacyjną pracy, gdzie człowiek, jego bezpieczeństwo było na pierwszym miejscu. Pracowałem także w tzw przygotowaniu inwestycji, gdzie w założeniach brano pod uwagę szerokie spektrum różnych nauk itd.
  Mam porównanie z obecnym kapitalistycznym podejściem do tych zagadnień i mogę powiedzieć tylko tyle :
  Tam w tym socjaliźmie (jak zwał tak zwał) człowiek był PODMIOTEM a w tym teraz kapitaliźmie człowiek jest PRZEDMIOTEM.
  Widzisz tutaj "drobną" różnicę?
  Pozdrawiam
 • @Husky 19:04:16
  To byla oczywiscie mowa trawa,ktorej normalny czlowiek nie trawi.Co nie zmienia faktu,ze na te polac ladu zwana Polska juz od lat ostrzyly sobie zeby wiadome ugrupowania na Zachodzie mowiac jezykiem Gomulki.Z perspektywy lat widac,ze ten nudziarz mial wiele racji.
  Kapitalizm aby istniec musi zdobywac ciagle nowe rynki.To jego warunek sine qua non.Takoz system obrotu pieniadzem.Odpowiednik tego u czlowieka to akromegalia inaczej mowiac nie jest ani zdrowe ani ladne.
 • @zbig71 18:54:17
  Przyczyna brakow byli ludzie spod znaku MHD.Przynajmniej ta Skra byla. A teraz?
 • @interesariusz z PL 20:18:34
  Jak już dzisiaj wiemy w Hollywood można było zamówić film z lądowania na księżycu, co Amerykanie zrobili. Wyznał to na łożu śmierci ten znany reżyser od filmów o kosmosie:-) (zapomniałem jego nazwiska).

  A ja dałem sie nabrać na te knify i dopiero parę lat temu przyznałem rację (pośmiertnie) starym góralom ze Szczyrku, do których jeździłem na narty, gdy mówili wtedy, że "to nie możliwe żeby ktoś był na Miesiączku"

  Podobno Putin powiedział Amerykanom, że on wie, gdzie "zgubił się" film z ich "pobytu" na Księżycu, więc może im o tym powiedzieć.
  Pozdrawiam
 • @Jan Paweł 19:17:41
  No tak to byli sabotażyści.
  Jak można było hodować świnie tak szybko
  Zaledwie dwa lata i 50 kg. żywej wagi i pod nóż.
  Ale za to jeszcze włosie na szczotki do zębów było
 • @zbig71 19:31:57
  // Bo chłop za Gierka pobudował się.//

  Tak, i to pare wsi, tuz pod bokiem Huty Katowice
  Z trofiejnego materialu budowlanego
 • @Herkules 20:33:44
  przyczyną braków sklepach byli sabotażyści-wichrzyciele jak ich nazywał Gierek.
  Wiele, wiele stosowali sposobów na sabotowanie gospodarki by sklepy były puste i wygłodzeni robotnicy obalili Gierka.

  Gierek dał narzędzie Polakom na tych sabotażystów. Były to tzw Inspekcje Robotniczo Chłopskie. Odkryły one wiele sabotaży, ale niektóre z nich skumały się one z sabotażystami, brały szmendę i tuszowały sabotaże i szwindle
 • @Husky 20:36:01
  Młody nie ściemniaj:-) bo nie żyłeś wtedy nie widziałeś jak to było.
  ucz się, bo stare pokolenie które widziało to wszystko, jakoś szybko wymiera a młode przyjmie wszystko co im nowi "historycy" (a raczej oszuści) napiszą.
  Zresztą juz piszą
 • @Husky 20:37:47
  Przejedź sie po Polsce, to zobaczysz jak wiele wybudowanych było wtedy zabudowań gospodarskich (poznasz je po stylu jaki wtedy panował), domów jednorodzinnych a i maszyny rolnicze i ciągniki Ursus nierzadko jeszcze z tamtego okresu w sporej ilości pracują na polach
 • @Jan Paweł 20:38:37
  bez przesady,
  główną przyczyną była różnica pomiędzy dochodami ludności, a masą towarów pożądanych,

  przypominam, że rynkowa cena towarów pożądanych była prawie 10-krotnie wyższa, od oficjalnej, np. samochodów.
 • @Ruski troll 19:37:13
  Brawo. Ale widać, koledzy niechętnie czytają Twoją odpowiedź. Zwłaszcza ten komunista J.P.
  To jakbyś tłumaczył ślepcowi, o odcieniach kolorów.
 • @Herkules 20:25:03
  Kto i dlaczego wysylal na Zachod do Harvardu w latach siedemdziesiatych geniuszy transformacji ustrojowej?Dlaczego nikt,absolutnie nikt nie zareagowoal na wskazowki prof Ruginy z Bostonu by nie prowadzic dzikiej prywatyzacji?Kto skorzystal na niej? Np w Rosji?Bo i do Jelcyna zwracal sie p.Rugina.Waska grupka.Chodorkowski powiedzial na procesie,ze pierwsze pieniadze dostal od kahalu z Londynu.Ot i cala tajemnica przesiebiorczosci owej grupki.Oj przydalaby by sie Polakom taka solidarnosc!
  P.S.Na temat prof Ruginy artykul ukazal sie wDzienniku Baltyckim w polowie lat 90,autor-red.Zajac
 • @Jan Paweł 20:05:52
  Tonsil to były stare niemieckie zakłady. Ale rzeczywiście nie były najgorsze. Ciężko było je dostać, za cudnego raju.
 • @Jan Paweł 20:45:35
  5*
  świetna notka Janie Pawle, szczera prawda, kolega Haski, choćby się bardzo starał, tej prawdy nie zasłoni.
  Na własne oczy widzimy jak świat schodzi na psy.

  Pozdrawiam serdecznie
 • @interesariusz z PL 20:08:11
  Najprawdopodobniej inne.
  Nie, no skąd było mega kolorowo.
 • @interesariusz z PL 20:13:29
  Co ma piernik do wiatraka?
 • @interesariusz z PL 20:16:25
  Ja kupuję w sieci i nie mam z tym problemów. Po to są numerację i opisy. Jak nie potrafisz czytać, to jesteś po prostu frajer i tyle
 • @interesariusz z PL 20:47:19
  Tak, ale to się zgadzało tylko w przypadku kilku tzw towarów "luksusowych", jak np samochody.
  Blokowanie dostępu Polakom do motoryzacji było jednym ze sposobów sabotażu.
  Ludzie mieli tęsknić za zachodnim życiem, tą "wolnością", jaką daje samochód. A tymczasem w Polsce powstawały projety i gotowe już egzemplarze testowe które sprawdziły sie w testach jak np ta... Syrena sportowa :
  https://www.youtube.com/watch?v=yDcygnh5UeI
  która w opinii ówczesnych fachowców była lepsza od ówczesnego Forda Mustanga.

  Polacy mieli ciągle narzekać na PRL
 • @roux 20:55:51
  Dzięki za dobre słowa:-)
  Pozdrawiam
 • @interesariusz z PL 20:18:34
  I dobrze dla Księżyca. Bo po wprowadzeniu tam socjalizmu zabrakłoby pyłu księżycowego
 • @zbig71 20:54:55
  Tonsli we Wrześni - zakłady unowocześnione za Gierka :
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Tonsil
 • @Jan Paweł 20:59:22
  Sabotażyści wprowadzili talony na samochody.
  Wredne bestie
 • @Jan Paweł 21:02:38
  I kupowano spod lady, bo sabotażyści wszystko blokowali
 • @zbig71 21:00:42
  Nie wiem o co Tobie chodzi?
  Socjalizm nastał w sumie nie jako przeciwność kapitalizmu, lecz jako narzędzie zwalczenia feudalizmu. Chyba, że Ci się ustrój feudalny podoba.
 • @zbig71 21:12:46
  Zbig, ktoś nałożył sankcje na Polskę: górnik z Francji Edward Gierek miał wizję budowy Polski za zachodnie pożyczki. Owszem kredyty dużo pomogły w zakupie zachodnich maszyn i urządzeń, zakupie licencji, jednak jak masz dług a nałożą sankcje, ciężko z lichwy się wykaraskać.
 • @zbig71 21:11:41
  Niestety, ale wychodzi na to, że tak.
  Gierek mając Bank Centralny mógł stymulować szybki rozwój gospodarki, co przy pomocy tzw parytetu gospodarczego robił (proszę tutaj Nikandera pana Kamyckiego o ewentualną korektę).
  W ciągu 10 lat przekształcił Polskę w prawdziwą potęgę gospodarczą podciągając ją na 10te miejsce na świecie.
  Na którym teraz jesteśmy? na 70tym którymś tam? No bo chyba te blaszane hangary hipermarketów i centrów logistycznych towarów przywożonych do Polski z całego świata (ile to miliardów ton paliwa idzie na to kapitalistyczne wożenie po całej kuli ziemskiej towarów które mogą z powodzeniem być wyprodukowane na miejscu) nie stanowią o naszej gospodarce?

  Gierek nie potrzebował więc kredytów i nie chciał ich, ale zmieniło sie po zamordowaniu mu siostry przez tzw wampira Marchwickiego
  Gierek wziął kredyty, które wcisnęli mu ci co zawsze przy takich okazjach niszczenia i przejmowania całych gospodarek.
  Obejrzyj :
  https://www.youtube.com/watch?v=7R4tp_o-RBU&t=18s
  to zostało zastosowane na Gierku
 • @lorenco 21:19:12
  Dług wdzięczności to spłacał nawet tym zza Buga.
  Oni nam 10 wagonów błota my im 10 wagonów stali
  Business is business panie Havranek
 • @zbig71 20:59:04
  może i jestem frajer, ale Ty chyba nie kumasz wypowiedzi innych ludzi.
 • @zbig71 21:00:42
  Chciałbym jeszcze zwrócić Ci uwagę na jeden aspekt: każdy normalny człowiek, posiadający firmę, zakład pracy, majątek, zawsze bez szemrania będzie płacić podatek na socjal. A wiesz dlaczego? Ponieważ każdy myślący człowiek wie, że w życiu może go spotkać taki scenariusz, że może będzie musiał skorzystać z tego socjalu: choroba, upadek firmy, kryzys finansowy, oszustwo itd. itp.
 • W Polsce socjalizm się umacnia
  Pod rządami PiS w Polsce jest coraz więcej socjalizmu: biurokracji, regulacji, nacjonalizacji firm itp.
 • @Jan Paweł 21:25:39
  Ogólnie Gierek zaczął odpuszczać prywatnej inicjatywie. Szanuję go za to, co wybudował, za próbę zbudowania bomby atomowej dla Polski. Kiedyś , gdzieś w jakimś wywiadzie, już w latach 90 mówił, że starał się robić, co mógł. Za Gierka byłem dzieckiem, ale wiele pamiętam. Moi rodzice wybudowali dom i szklarnie. Ciężko pracowali, naprawdę bardzo ciężko. Na pewno Gierek był najlepszy z 1szych sekretarzy PRL
 • @Husky 20:37:47
  To tu masz te "pare wsi" (pisownia oryginalna) :
  Za PRL – u
  Rok 1974
  uruchomiono:
  trzy elektrownie: Pątnów II - 400 MW, Kozienice I - 1200 MW, Rybnik I - 800 MW, inne mniejsze obiekty o łącznej mocy ponad 600 MW
  hutę miedzi w Głogowie o wydajności 120 tys. ton
  przebudowaną Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych o wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych "Bizon"
  zakłady odzieżowe: "Teofilów" w Łodzi (900 tys. sztuk), "Krotoszyn" - 700 tys. sztuk, "Modus" w Bydgoszczy - 300 tys. sztuk
  zakłady produkcji dywanów "Dywilan" w Łodzi o zdolności produkcyjnej 1,5 mln m2 rocznie
  zakłady mięsne w Koszalinie i Ostrołęce (po 50 tys. ton przerobu każdy)
  duże chłodnie w Olsztynie i Legnicy (każda po 60 tys. ton)
  cukrownie Łapy i Krasnystaw o łącznym przerobie 10 tys. ton buraków na dobę
  zakłady mleczarskie w Ciechanowie, Zabrzu, Chodzieży, Ostrowcu Mazowieckim i Kutnie o łącznym przerobie 300 mln litrów mleka
  proszkownie mleka w Radomsku, Ostrołęce, Bielsku Podlaskim i Krasnymstawie
  zamrażalnie owoców i warzyw w Płońsku o wydajności 16 tys. ton mrożonek
  Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi (łącznie 11,5 km) w Warszawie
  osiągnięto:
  produkcja ciągników uniwersalnych - 55 tys. sztuk rocznie, samochodów osobowych 133 tys. sztuk rowerów, nie licząc dziecięcych - 1 mln sztuk

  Rok 1975
  uruchomiono:
  w Kowarach produkcję autobusu Jelcz (ponad 1000 szt rocznie)
  zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze (każdy po 60 tys. ton)
  zakłady mleczarskie w Radzyniu, Tomaszowie Mazowieckim, Pinczowie Kieleckim, Włoszczowej, Lipsku o łącznym przerobie 210 mln litrów mleka
  nowe proszkownie mleka w Radomiu, Ostrołęce, Bielsku Podlaskim (po 8 tys. ton rocznie)
  produkcję układów scalonych i półprzewodników (tranzystory, diody) w Naukowo-Produkcyjnym centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie
  osiągnięto:
  produkcja radioodbiorników przekracza 1,6 mln sztuk
  o milion sztuk wzrasta produkcja telewizorów
  produkcja mięsa i tłuszczów przekracza 2,3 mln ton (o milion ton więcej niż w 1970)
  produkcja mleka przekracza 2 mld litrów
  zostaje oddane 1100 tys. mieszkanie w dekadzie lat 70. a w samym roku 74 oddano 248 tys. mieszkań, z czego 190 tys. sfinansowano z budżetu państwa
  pierwszej pięciolatce powstało ok. 2 miliony nowych miejsc pracy na kolonie i obozy finansowane przez budżet wyjechało 1,5 mln dzieci i młodzieży
  8 milionów Polaków wyjechało na zagraniczne wakacje (0,3 mln do krajów kapitalistycznych)

  Rok 1976
  uruchomiono:
  nową kopalnię rudy miedzi "Rudna" o wydobyciu 3 mln ton rocznie
  uruchomiono walcownię blach transformatorowych (pierwszy zakład w kraju, 50 tys. ton rocznie)
  uruchomiono drugi suchy dok w stoczni w Gdyni
  uruchomiono odlewnię żeliwa w Koluszkach (35 tys. ton)
  uruchomiono produkcję kombajnu ziemniaczanego w Strzelcach Opolskich (5 tys. sztuk rocznie)
  Port Północny (7 mln ton towarów sypkich, jak węgiel i 7 mln ton ropy)
  uruchomiono zakłady odzieżowe "Cotex" (6 mln sztuk rocznie)
  uruchomiono trasę Warszawa-Katowice (ok. 280 km)
  osiągnięto:
  przerób ropy naftowej przekracza 15 mln ton
  energetyka osiąga poziom 105 mld KWh
  produkcja samochodów przekracza 200 tys. sztuk
  produkcja radioodbiorników przekracza 2 mln sztuk

  Rok 1977
  uruchomiono:
  elektrownię Dolna Odra 1600 MW
  rafinerię ropy naftowej w Gdańsku (3 mln ton paliwa rocznie i 250 tys. ton oleju)
  produkcję Fiata 126p (80 tys. sztuk rocznie)
  zmodernizowane Zakłady Dziewiarskie "Bistona" w Łodzi (8 mln sztuk)
  Zakłady "Feniks" w Łodzi (22 mln par pończoch)
  zakłady dywanów i wykładzin "Novita" w Zielonej Górze (10 mln m2)
  w Katowicach Centralny Szpital Górniczy (500 łóżek)

  Rok 1978
  uruchomiono:
  elektrownię Jaworzno III - 800 MW
  linię pilotową produkcji kolorowych telewizorów w Zakładach "Unitra Pokolor" w Warszawie
  produkcję maszyn do szycia na licencji Singera w "Predom-Łucznik" w Radomiu (3 tys. szt)
  chłodnie składowe w Ełku i Grudziądzu (62 tys. m3)
  zakład mleczarski w Gdańsku
  zamrażalnie owoców i warzyw w Leżajsku, Siemiatyczach, Środzie Wielkopolskiej
  I etap budowy Huty Katowice (4,5 mln ton stali oraz walcownia o wyd. 1,2 mln ton)
  Zakład Kineskopów Kolorowych na lic. amerykańskiej w Piasecznie o wyd. 360 tys. sztuk (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt)

  Rok 1979
  uruchomiono:
  elektrownię szczytowo-pompową w Porąbce Żarach 600 MW
  szpital Centrum Zdrowia Dziecka (400 łóżek)
  produkcję blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (750 tys. ton)
  w Cedynii bezwlewkową walcownię miedzi (100 tys. ton rocznie)
  osiągnięto:
  przekroczono 200 mln wydobycia węgla
  przerób ropy naftowej przekroczył 16,5 mln ton

  Rok 1980
  uruchomiono:
  elektrownię Połaniec 400 MW
  duże szpitale w Włoszczowej, Pabianicach, Śremie (400 łóżek każdy)
  osiągnięto:
  357 tys. ton rocznego przerobu miedzi elektrolitycznej (5x więcej niż w 1970)
  351 tys. samochodów osobowych
  57,5 tys. ciągników rolniczych
  2,6 mln sztuk aparatów radiowych
  1,5 mln sztuk aparatów telefonicznych
  800 tys. pralek i wirówek w tym
  360 tys. pralek automatycznych
  2,5 mln ton produkcja mięsa i tłuszczów
  2 mld litrów mleka i jego przetworów (0,25 mln ton masła)
  na wczasach przebywało 4,3 mln osób (2x więcej niż w 1970)
  900 tys. dzieci w przedszkolach
  To wszystko za długi zaciągnięte przez Gierka (24,1 mld.USD)

  Rok 1981
  Uruchomiono :
  NSZZ „Solidarność”.... I wszystko jasne !

  Jak podlicza prof. Rybiński wpływy z prywatyzacji w latach 1991-2012 wyniosły 147 mld zł, jednak pod uwagę trzeba wziąć też inflację. Gdyby te środki zostały odłożone na lokacie oprocentowanej na 5 proc., to dziś znajdowałoby się tak 230 mld zł.
  W 2013 roku, w kraju, gdzie kapitalizm chełpi się tym, iż skończył z „socjalistyczną” gospodarką niedoboru i zapełnił wszystkie możliwe półki sklepowe, 4 miliony Polaków (10 proc. populacji!) dożywia się dzięki bezpośredniej pomocy żywnościowej od UE – niemalże jak w Somalii czy Gwatemali. W tym czasie Polska zdołała uplasować się wśród 6 krajów UE o najwyższym stopniu degradacji potrzeb dzieci (21 proc.). Nie mniej niż 1,4 mln. dzieci żyje w niedostatku. Dzieci i młodzież do 18 roku życia stanowią ok. 30 proc. populacji zagrożonej skrajnym ubóstwem. Chodzi o stan, poniżej którego jest już tylko wyniszczenie biologiczne.
  Mam pytanie na co wydano 360 miliardów złotych z dotacji Unii Europejskiej ,gdy prawicowe media ryczały na cała POLSKE o długu E. Gierka. 60 miliardów dolarów
  PRL – na tle III RP?
  Porównajmy sobie by wiedzieć, o co toczy się spór?
  DŁUGI: PRL za Gierka to 23 miliardy ówczesnych dolarów.
  W zeszłorocznym Wprost ukazało się zestawienie ile zaciągnął długów Gierek
  (od 1970-1980) a ile rządy demokratyczne (1990-2000) Wynika z tego jasno, ze
  przez 10 lat demokracji i niepodległości wzięliśmy 6 razy więcej kredytów z
  zagranicy. Co zbudowaliśmy za to? Ano, prawie nic…
  Tylko latach 70. wybudowano 557 nowych przedsiębiorstw, w tym:
  71 fabryk domów,
  18 zakładów mięsnych
  16 fabryk odzieżowych,
  14 chłodni,
  10 zakładów elektronicznych,
  10 fabryk mebli,
  9 zakładów hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych,
  9 elektrociepłowni,
  7 elektrowni,
  7 fabryk samochodów i ich części
  5 cementowni,
  5 kopalni węgla kamiennego.
  Gdy upadał w Polsce socjalizm, mieliśmy prawie 8,5 tys. przedsiębiorstw państwowych. Według Ministerstwa Skarbu Państwa firm państwowych pozostało w 2012 r. tylko 70. Prawie 2 tys. zlikwidowano, pozostałe sprzedano. Państwo pozbyło się olbrzymiego majątku, otrzymując w zamian gotówkę.

  Skomentuj to, jak zwykle głupkowato....
 • @lorenco 21:13:28
  Socjalizm realny po 2giej wojnie wprowadzali Berman, Zambrowski, Fejgin, Minc itd. To Stalin ich tu przysłał do trzymania nas za mordę. Jestem zwolennikiem wolnej przedsiębiorczości, jeśli pytasz. Co nie oznacza, że popieram złodziejstwo. Także to,że zkasowano przemysł i rozkradziono karałbym kamieniołomami
 • @Husky 21:32:57
  Pamiętasz ,, ścianę wschodnią,, w latach 90? Ruskie i białoruskie i ukraińskie brali towar i się nie pytali. To też skasowano. Za pomocą UE. A tak, to zwykli Polacy dorabiali się na handlu że wschodem. I komu to przeszkadzało???
 • @SZS 21:47:15
  Czyli jednak coś zrobili.A mogli nic nie robić.
  Współzawodnictwo pracy wychowuje nowego człowieka !!!!
  Wszystko dla Ciebie, ty dla wszystkich !!!!!

  Tylko dlaczego to wszystko szlag trafił.
  Ale wiem ..... to wina żydów,dziennikarzy i cyklistów
  I komu to przeszkadzało.
  Taki raj zniszczyć
 • @Husky 21:32:57
  W stolicy mojej małej Ojczyzny czyli powiatu, ZSRR pozwolił na produkcję polskiej konstrukcji, samolotu Dromader, który był za PRL eksportowany m.in. do USA.
  Produkowano też samoloty polskiej konstrukcji Iskra, także eksportowane do krajów poza demoludy, np. Hindusi je bardzo lubili. Potem chcieli kupować Irydę, również polskiej konstrukcji, jednak przyszła agenda CIA i udupiła program a pan Wałęsa wysoko kwalifikowanym mechanikom lotniczym, pilotom doświadczalnym, konstruktorom powiedział : róbta siatkie!
  Potem PiS oddał fabrykę Amerykanom, teraz jest tam montownia helikopterów, za co straszny mamy dług wdzięczności do PiS i Amerykanów. Koń by się uśmiał!
 • @Husky 21:56:44
  Coś zrobili....
  Jak się tak uważnie przyjrzeć...
 • @zbig71 21:49:17
  Realny socjalizm a socjalizm.
 • @lorenco 22:04:02
  // ZSRR pozwolił na produkcję polskiej konstrukcji, samolotu Dromader,//

  Pozwolili ????
  A mogli przecież nie pozwolić !!!

  O rany
  Dobrze że pozwolili Polakom.... żyć


  Może więcej już nie będę komentował
 • @SZS 21:47:15
  Dzięki wielkie! Aleś to pięknie wstawił!:-)
  Nawet ja jestem pod wrażeniem!
 • @zbig71 21:44:44
  Czyli potwierdzasz początki SGR (społecznej gospodarki rynkowej) za Gierka...
  Sam widzisz, jak Polska byłby teraz wielka, gdyby nie te nasze drobne, mniejsze i większe udziały w sabotowaniu gospodarki Gierka...
 • @Husky 21:56:44
  Mogli nic nie robić tak jak Ty. Tylko bzety wypisywać w necie.
 • @interesariusz z PL 21:37:39
  Kumam. Jedź do Korei Północnej, będziesz miał jak w raju.
 • @jazmig 21:41:17
  Prawda. Zamiast to kasować, to niestety rozbudowują. I jeszcze nazywają się prawicą.
 • @lorenco 22:16:51
  to tez praca
  8-))))))
 • @Jan Paweł 22:12:23
  Dzięki.
  Najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy historię PRL znają z opracowań IPN-u. Ich racja jest najmojsza...
  Śmieszą mnie te ich głupkowate komentarze.
  Ale jak to rzekł mistrz fraszek :
  Najbardziej nadęci
  Kastraci i impotenci.
 • @SZS 21:47:15
  Ja pracowałem właśnie w 1974 roku na Elektrowni Rybnik. na IV-tym bloku (200MW)...
  Teraz ta elektrownia, która co roku daje 360mln zysku, została sprzedana za... 380 mln niemiecko-francuskiej korporacji...

  Ten zysk, ta wartośc dodana, te 360mln i cała reszta tych takich różnych milionów i miliardów, co roku szło na nasze porządne szkolnictwo, taką samą służbę zdrowia, nasze gwarantowane przez państwo emerytury (teraz nam mówią że musimy ns emerytury sami odkładać z tych głodowych pensji), itd, itp, itd, itp, itd, itp.... np bezpłatne sanatoria i... prewentoria... słyszał ktoś teraz o prewentoriach dla dzieci?...

  Hasky czytaj i ucz się dobrze, byś dobrze zarabiał by Cie było stać na płatna teraz ochronę zdrowia, płatną za niedługo cała edukację i nie zapomnij uzbierać na emeryturę....
  chyba że zrobisz państwu przysługę i po zakończeniu aktywności zawodowej pójdziesz grzecznie TAM do Góry, na... SĄD.
 • @Husky 21:56:44
  Husky, kradli, aż iskry leciały. Skąd wziął się majątek Kulczyka i innych? Z ich pracy? Wolne żarty. Majątku dorobił się Roman Kluska i go zgnoili i zniszczyli
 • @Husky 22:12:04
  W/g Twojej tezy, mogli nie pozwolić bo przecie oni nam tylko błoto wozili.
  A ichniego Antka też produkowaliśmy a potem już jak zakończył się PRL i ZSRR, Rosja zaproponowała nam produkcję MiG- 29, wersję eksportową na kraje zachodnie, miał to MiG 29 pod nazwą M-2000 z awioniką dostosowaną oraz miałyby być przy tym też zakłady remontowe i serwis Migów.
  Niestety Twoje wredne rusofoby miały inne plany wobec polskiego przemysłu! Montownie i robotnicy po najniższej płacy.
 • @SZS 22:25:10
  Całkiem niedawno IPN jeździł z wykładami, jakim to niby komuchem był... Gen Jerzy ZIętek, który jak nikt po tzw "odzyskaniu" wolności i wszyscy razem wzięci nie zrobili tyle dobrego dla Polski i Polaków co Gen Zietek.
  Dlatego go tak tępią
 • @Husky 22:12:04
  //chcieli kupować Irydę, również polskiej konstrukcji, jednak przyszła agenda CIA i udupiła program //

  Udupili ????

  A mogli nie udupiać !!!

  O rany
  Dobrze że pozwolili Polakom.... Blekhołki montować
 • @SZS 22:25:10
  A fraszka oddaje sedno jak nic innego:-)
 • @Jan Paweł 22:28:05
  Generał Jerzy Ziętek... Znałem go i nie zapomnę te jego: Słuchej synek...
  I te pisowskie ciule chcieli go wymazać z historii Śląska. Zamienić na Kaczyńskiego...fuj !!!
 • @SZS 22:39:35
  Dzięki Zietkowi powstał WPKiW (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku) o którym pisał Generał, że "w odróznieniu od takich kapitalistycznych obiektów, ten jest dostepny dla każdego za darmo".
  Teraz ten Park nazywa się juz Park Śląski (docelowo Silesia Park i ma być połączony z Silesia City Center) i jest sukcesywnie komercjalizowany, bo niby musi na siebie zarabiać....
  ...
  Mam nadzieję, że Pan Bóg się w końcu zlituje nad tą Polską i całym światem...
 • @SZS 22:29:23
  Moja Małżonka kupiła blender Zelmera, ufając firmie z tak wielką tradycją; robot z końca lat 80-tych XX wieku nadal sprawuje się doskonale i odkurzacz super.
  Po zakończeniu gwarancji na blender, wypadła końcówka miksująca.
  Ok, zatem do netu:
  W 2013 roku Zelmer przejęła niemiecka firma BSH Hausgeräte GmbH.
  KROPKA.
 • @SZS 22:39:35 i Wszyscy...
  Dzięki za tak liczny udział, idźcie już spać:-) bo musimy mieć siły by jeszcze więcej pracować...:-)
  Dobrej nocy:-)
 • @lorenco 22:27:39
  Gubisz się już
  Skoro piszesz że pozwolili to alternatywnie mogli nie ... pozwolić
  czy to takie trudne do ogarnięcia

  Ale jak wiemy obowiązywało wtedy Wolność, Równość, Braterstwo albo....... ŚMIERĆ
 • @Jan Paweł 22:44:39
  Generał Jerzy Ziętek bez maski
  https://www.salon24.pl/u/tosz/530482,general-jerzy-zietek-bez-maski
 • @Jan Paweł 22:47:37
  Dobranoc
 • @Jan Paweł 22:44:39
  "w odróznieniu od takich kapitalistycznych obiektów, ten jest dostepny dla każdego za darmo".
  Dzisiaj podali informację, że wstęp do Disnejlandu podrożał do 120 USD....
  Chyba pojadę :-)))
 • @Husky 22:56:53
  Kogo cytujesz ?
  Szalom24 ???
  Ty kurwa wstydu nie masz....
 • @zbig71 22:20:54
  Aj, do Korei Północnej pojechało już trochę Polaków i wrażenia przedstawiają np. na YT. Chyba jako człek otwartego umysłu, powinieneś oglądnąć ich różne filmy, jak pisałem, dostępne na You Tube. Wystarczy wpisać Polacy w Korei lub. tp.
 • @Husky 22:49:55
  Przecież wszyscy Twoi idole przeżyli czasy PRL i ZSRR i dobrze się mają, co zatem pieprzysz o śmierci!
 • @lorenco 22:45:28
  Ja do tej pory mam lodówkę Mińsk 10 na chodzie. Kupiona w 1976 roku!!!
  Co prawda jest na działce, i nie posiada Klasy AAAAAAAAAA+++++++++
  ale przy ówczesnych cenach energii elektrycznej....
 • @lorenco 23:22:54
  //Przecież wszyscy Twoi idole przeżyli czasy PRL i ZSRR i dobrze się mają,//


  wszyscy????
  No dobra, te kilkanaście tysięcy ZAMORDOWANYCH to właściwie tylko promil.
  Reszta przeżyła
  Ale czy mieli prawo.
  Ot zagwozdka
 • @SZS 23:09:58
  sorry
  Znów pomyliłem linki
 • @lorenco 23:52:30
  Błędem było moje myślenie że Ty masz już "swoje lata"
  Dobranoc
 • @lorenco 23:15:33
  Widziałem. Po prostu odpisałem tam koledze, bi chyba na mnie się obraził, zupełnie nie rozumiejąc mojego wcześniejszego wpisu. Życzę obydwu Koreom , aby się zjednoczył i pojednały, bez arbitrażu USA.
 • @SZS 23:35:55
  Ja miałem ciut młodszą lodówką POLAR, niedużą, rodzice nam ją dali, chodziła świetnie, potem rodzina moja się powiększyła, zatem kupiliśmy większą a Polar poszła jak i u Ciebie, na działkę do domku. I pewnie dzielnie by nam słuzyła i dzisiaj, jednak zalała ją powódź w 2010 roku, stała 3 dni w głębokiej wodzie, po wysuszeniu jeszcze chodziła, jednak kolega elektryk poradził aby nie ryzykować i zezłomować.
  Strasznie mi szkoda tej lodówki. aj człek staje się sentymentalny a to pewnie dlatego, że obecne sprzęty AGD, samochody nie mają już duszy:)
 • @Husky 23:58:44
  Mam akurat najlepsze lata aby nie myśleć jak gówniarz i nie mieć sklerozy jak starzec. Dobranoc!
 • @Husky 22:49:55
  To akurat pełne hasło rewolucji francuskiej.
 • @lorenco 00:11:10
  Super...
  Pzdr.
 • @
  O Socjaliźmie i związanej z nim Demokracji napisano dużo, m.in. tutaj: https://zdzich.neon24.pl/post/104650,demokracja
  Z definicji, jest to ustrój, którgo podstawę stanowi DEKTATURA proletariatu. I dyktaturą on jest.
  Ukryty lub krypto Socjalizm dryfuje do dzisiaj w budynkach rządowych w wydaniu dzieci i wnuków socjalistycznych tyranów, którzy gnębili nas od czasów Rewolucji Październikowej. Czynią to pod znienionymi nazwiskami. Np. kto by się spodziewał że „profesor” Aleksandra Jasińska-Kania i Krysia Maminajszwili były córkami Bieruta, itd. itd.
  Dobre czasy Socjalizmu jeszcze się nie zaczeły. „Bój to jest nasz ostatni; Krwawy skończy się trud; Gdy związek nasz bratni; Ogarnie ludzki ród.”- czyli Nowy Porządek Swiata (NWO).
  Wprawdzie liderzy Solcjalizmu ucichli wśród doswiadczonych socjalizmem Polaków, ale za to pyskują coraz głośniej na Zachodzie (Tusk, Adam Gierek, itp.), a zwłaszcza w USA! (jak np. komunista Bernie Sanders z bolszewickiej rodziny spod Słopnic lub Radek Sikorski.)
  W NEonie też jest ich dość pokaźna grupa!
 • Autor
  Bardzo dobra notka i interesująca dyskusja. O takich sprawach trzeba pisać, jest to misja edukacyjna.
  Gratuluję i serdecznie pozdrawiam. Dobrej nocy.
 • @lorenco 00:08:27
  "obecne sprzęty AGD, samochody nie mają już duszy:)"
  I dlatego jeżdżę Audi 80 rocznik 1990....
 • @Zdzich 00:27:14
  DEKTAURA proletariatu panuje w Chińskiej Republice Ludowej, gdzie rządzi niepodzielnie Komunistyczna Partia Chin i jakoś mało komu to przeszkadza, Zatem odpier. się od Polaków bo czy doświadczeni przez socjalizm czy nie, chcą mieć spokój od Tusków i Kaczyńskich.
 • @Husky 23:38:16
  Dawaj listę zamordowanych przez PRL i ZSRR Twoich idoli z KOR -u AWSu, UW, PiSu, itd.
 • @SZS 00:30:18
  5*
 • @Jan Paweł 22:44:39
  Oj tak!Swiat sie wije w bolach porodowych.Jako czlowiek wierzacy zapewne Pan wie co te bole poprzedzaja.
 • @Husky 22:49:55
  To byla kpina nawiazujaca do poprzedniego komentarza.Myslalem,ze nad Tamiza jest wiecej rodzai humoru I ich zrozumienia
 • @roux 20:55:51
  Takich ludzi wzdychajacych nad obrzydliwosciami tego jeszcze troche chodzi po swiecie.Nie w ludzkiej mocy ocenic ile.Potrzebna interwencja odgorna do zrobieni i jednoczesnego zakonczenia tej inwentaryzacji.Pozdrawiam serdecznie
 • @lorenco 00:34:26
  Przede wszystkim odpier. się od Chińczykow, o których tylko słyszałes "ze źródeł zbliżonych do dobrze poinformowanych".

  Po drugie, jak wymieniasz nazwiska Tuska i Kaczyńskich, to pisz przynajmniej "tow. Tusk" lub "tow. Kaczyński", gdyż są to również Socjaliści.
 • @lorenco 00:44:11
  Nie wiem przed kim tu chcesz "zabłysnąć" zadając po raz kolejny to pytanie.
  Jaki masz w tym określony cel?

  Na to kolejne ironiczne twoje pytanie odpowiem ci tak.
  Z szacunku do Tych pomordowanych, z szacunku do ich rodzin wdawanie się z tobą w polemikę jest obrazą dla Nich.
  Od 1944r do 1989r rządziła nami czerwoną banda spod znaku sierpa i młota. Przy wydatnej pomocy sprowadzonych tu na rosyjskich tankach pachołków Stalina.
  Wymordowano w imię utrwalania władzy (i ideologi tej zarazy) dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi.
  Dziś na takie drwiny (i prostacie sugestie) z tych ofiar mogą sobie pozwolić naprawdę nieliczni, o dość jasnym i klarownym swoim CV.

  Baw się i drwij dalej skoro sprawia ci to taką przyjemność
 • @Autor
  5+. Gratuluję. Dobra robota!
 • @Husky 07:11:41
  Nie do Tych, a do Tychów. To po pierwsze.
  A po drugie, idąc twoim tokiem rozumowania (?), gdyby wszyscy ze względu na pamięć zamordowanych*, poległych*, zabitych* ,zmarłych odmawiali dyskusji, to o czym rozmawialibyśmy ?
  Przyjrzyj się swoim komentarzom, a może dojrzysz mierność z braku choćby źdźbła merytoryczności... To po trzecie.

  * niepotrzebne skreślić
 • Kapelusz z glowy :)
  Trafil Pan swoim artykulem w samo sedno.
  5 z plusem :)

  Serdecznie pozdrawiam:)
  -krysz
 • @Jan Paweł 15:08:26
  "Inną sprawą jest to że nie wszyscy ludzie (za sprawą tzw wichrzycieli) sobie to szanowali"

  Znaczna część tych byłych "wichrzycieli" zarabia po 20 tysięcy, narzeka że to za mało, ale oburza się na "roszczeniowych" policjantów, pielęgniarki i nauczycieli. Przenoszą to nawet na dezaprobatę ruchów protestu za granicą takich jak Żółte Kamizelki we Francji.
 • @programista 15:33:42
  "kto miał motywację do wytwarzania wartości dodanej?"

  Kluczowe pytanie jak ta wartość dodana jest rozdzielana. Czy zostaje w kraju i czy dostają ją tylko właściciele.
 • 5* - Panie Janie Pawle, z przyjemością daję 5*
  Apologetom żydowskiego kapitalizmu i głupcom go popierajacym warto podać jeden zabawny szczegół.
  Żydowski reżim IIIŻydo-RP/Polin sprywatyzował TP S.A. sprzedając ją państwowej firmie francuskiej (?).

  Znakomiat większość przemysłu we Francji (w tym wszyskie koncerny samochodowe) są własnością państwa.
  Koncern Forda, po tym jak Żydzi zablokowali możliwość funkcjonowania koncernu (zemsta za "Miedzynarodowego Żyda" H.Forda) jest także własnością państwa, itd., itp.

  Dlaczego socjalizm jest złym ustrojem?
  Ano, dlatego, że uniemożliwia żydowskim bankom i korporacjom czerpanie zysków bez pracy w ramach żydowskiego kapitalizmu.
  _____________________

  Katolicy, zwłaszcza ci z nich, którzy popierają żydowski kapitalizm winni wiedzieć i zapamietać, że:

  Nie może istnieć zysk bez pracy. Pisał już o tym w XIII w. św. Tomasz z Akwinu w swojej słynnej pracy pn. ,,Suma Teologiczna”, o której wielu katolików nie słyszało, a wielu zdaje się o niej zapomniało. A ta piękna, bo jakże prosta i mądra zasada nie wynika tylko z nauki wiary, z dekalogu, czy z dobroci serca. Jest to zasada ekonomiczna, zgodna z zasadami Newtona w fizyce – nie będzie pracowało jakiekolwiek urządzenie mechaniczne (nie skorzystamy z jego pracy), jeżeli nie dostarczymy mu energii z zewnątrz, którą wytworzymy lub przetworzymy. Tak, więc dopuszczając istnienie zysku bez pracy spowodujemy zniszczenie organizmu gospodarczego.
  https://programwps.wordpress.com/2016/05/15/3-system-bankowy/
 • @Jan Paweł 20:24:28
  "pierwsza uwaga na Twój wpis, że socjalizm został stworzony przez Musoliniego."
  Tak to jest, gdy się czyta po łebkach. Napisałem:
  "Socjalizm był/jest ustrojem ZROBIONYM W MYŚL ojca faszyzmu - Mussoliniego", a nie "PRZEZ". To by była bzdura, ale skoro tak fajnie jest wkładać własne przemyślenia w cudze usta i bohatersko je zwalczać...

  "Porównywanie ustroju [...] Gomułka-Gierk do socjalizmu Musoliniego dyskwalifikuje Cię"
  Wg mnie socjalizm to głównie wszechwładza państwa. Spodziewałbym się zatem ARGUMENTÓW, że nie, że to obywatel miał wiele do gadania, a nie państwo. Tymczasem zamiast ataku na argumenty jest atak na osobę. Jan Paweł - jesteś aż takim lewicowcem?

  "Pewnie jesteś młodym człowiekiem..."
  Mój śp. Ojciec wybudował w `74 dom. Nosiłem wtedy pieluchę w zębach, ale wiem jedno: nie poszedł do ówczesnego marketu, gdzie kupiłby sobie co chciał (jak dziś), ten dom był "załatwiany". Dziś śmiejemy się z filmów Bareji, że gość zamienił głowicę od kombajnu na skrzynię od Żuka; tę na talon na pralkę, a ten talon z kolei na wózek dziecięcy (jakoś tak). Może to i przerysowana scena, ale NIE wyssana z brudnego palucha, raczej podpada pod kronikę filmową czasów socjalizmu.
  A Jan Paweł łka tęsknie za tymi czasami. No, może nie za takimi barejowskimi kombinacjami, a za ustrojem za to odpowiedzialnym.

  "szanuję Twój komentarz, ale pozwól że krótko skwituję: nie zgadzam się z tym."
  I dalej jak to było wspaniale za socjalizmu...
  Wiem jedno - wspomnienia wypierają to, co złe. Człowiek pamięta tylko dobre chwile. To jak ze wspomnieniami z czasów wojny - było strasznie (tak wypada mówić), ale biliśmy Niemca, gwizdaliśmy w partyzantce patriotyczne piosenki, było fajnie... Ale człowiek już nie chce pamiętać wszechobecnego smrodu ciał kąpanych co dwa tygodnie; żarcia byle czego z menażki, a nie frykasów z porcelany itp.
  Tak samo Jan Paweł o socjalizmie: postęp, wielkie budowy, było fajnie...
  A gdy pokazałem, że jednak nie tak fajnie, zaburzyłem wspomnień czar i ..."to cię dyskwalifikuje".

  "Mam porównanie z obecnym kapitalistycznym podejściem"
  Nie chciało się przeczytać uważnie moich słów i znowu widzę, za przeproszeniem, farmazony.
  Pisałem, że socjalizm się przepoczwarzył i to coś teraz błędnie jest nazywane kapitalizmem, z którym nie ma nic wspólnego.
  To tak, jakby ze wstrętem opisywać krzesło i nie zwracać uwagi na to, że opisuje się krzesło elektryczne.

  "Tam w tym socjaliźmie (jak zwał tak zwał) człowiek był PODMIOTEM a w tym teraz kapitaliźmie człowiek jest PRZEDMIOTEM.
  Widzisz tutaj "drobną" różnicę?"
  Pisałem też o owych "PODMIOTACH", ale (cytat: "próbowałem przeczytać ten Twój tekst, przeleciałem go jednak tylko po łebakch"), nie dziwię się ponownemu pytaniu o to, co opisałem. Podejrzewam, a wręcz jestem pewien, że po lekturze odpowiedź byłaby inna.
 • @Herkules 01:15:10
  Pewnie masz na myśli to zapowiadane już wielokrotnie na przestrzeni wieków Oczyszczenie.
  Oby jak najszybciej.
  Pozdrawiam
 • @1abezmetki 09:26:43
  Dziękuję za gratulacje i za 5*.
  Pozdrawiam
  P.S. pewnie gdyby nie te awanse społeczne, to byśmy teraz nie potrafili sklecić tych paru zdań.
  Niestety, nie wszyscy to doceniają.
 • @krysz 10:27:37
  Dziękuję za te dobre słowa. Cieszę się, za potwierdzenie tej przecież prawdy, której jak widać, nie wszyscy chcą widzieć.
  Także serdecznie pozdrawiam
 • @Pedant 10:40:10
  20tyś to jest bardzo niska pensja w kręgach beneficjentów tego przejęcia naszego wspólnego majątku.
  Mają większą kasę i to czasami o wiele większą...
  Pozdrawiam
 • @Rzeczpospolita 13:52:53
  Panie Dariuszu, dokładnie taka sama sytuacja była przy "prywatyzacji" śląskiej energetyki państwowemu koncernowi Vattenfall...
  Przykłady te są potwierdzeniem na kłamstw serwowanych Polakom w czasie tej tragicznej transformacji ustrojowej, że wszystko musi być prywatne, bo będzie wtedy lepiej zarządzane.

  Socjalizm blokował nie tylko wszelkie machloje z przejmowaniem majątku narodowego, ale w ogóle blokował przejmowanie tego majątku przez osoby prywatne.
  Więc posyłanie wszelkich emisariuszy "strategicznego inwestora" (tak teraz eufemistycznie nazywa się międzynarodową mafię gospodarczą", mijało się z jakimkolwiek sensem.
  Dlatego w pierwszej kolejności należało odblokować tą państwową pieczę nad całym majątkiem narodowym, co udało się wichrzycielom zrobić doskonale, poprzez zrobienie nieprawdopodobnej wody z mózgu, że my przyjdziemy do was, zabierzemy wam wasz majątek i będzie wam lepiej....:-)
  Po lejącej się wódce, przy nieprawdopodobnej radości, na tych różnych teraz zdjęciach widać jak wichrzyciele "świętowali" ogranie Polaków.

  Także Św Paweł pisał (a wiemy że pisał pod natchnieniem Pana Boga), że "kto nie pracuje, ten też niech nie je".
  Ale wystarczyło puścić w TV "Dynastię", i z drugiej strony Laskowika ze Smoleniem, by obrzydzić Polakom to co mieli i zaszczepić wszystkim (albo prawie wszystkim. W każdym bądź razie tym 10 milionom z Solidarności) tęsknoty za tzw wielkim światem.

  Właśnie dzisiaj będąc w jednym wynędzniałych już dzisiaj butików, który ostał się jeszcze po PRL-u i usłyszałem jak to pani za ladą (pewnie właścicielka) nareszcie ma paszport w szufladzie...

  Tego nam Polakom brakowało,
  ZA TEN PASZPORT W SZUFLADZIE SPRZEDALIŚMY NASZĄ OJCZYZNĘ...
  DAR KTÓRY DOSTALIŚMY PO ŚLUBACH JASNOGÓRSKICH...
  A teraz chyba Pan Bóg już totalnie nas Polaków doświadcza...
 • @Husky 07:11:41
  Jak sam przyznałeś, Tobą ta banda czerwona rządziła a ja uważam, że mną nie.
  Urodziłem się w PRL, uczyłem, pracowałem, ożeniłem, dzieci też jeszcze urodzone w PRL-u, była jedna partia główna i ze dwie przyboczne i mało kto zajmował się polityką.
  Potem nastąpiły przewroty, po których to, co ja m.inn. wypracowałem jako majątek narodowy, zostało rozkradzione, rozparcelowane, zniszczone.
  I to jest bardzo przykre i niesprawiedliwe.
 • @Ruski troll 16:41:48
  Opisujesz znane nam wszystkim mankamenty, które były sukcesywnie likwidowane.
  Niestety nie udało się uporać z sabotowaniem gospodarki, co skutkowało tymi wyśmiewanymi teraz pustymi półkami w sklepach.

  Natomiast co do konieczności wtedy załatwiania materiałów na dom, to gdybyś Ty był wtedy I sekretarzem i musiałbyś się uporać z kolejnymi wyżami demograficznymi, którym trzeba było dać najpierw edukację, więc trzeba było budować szkoły (słynne Tysiąc szkół na Tysiąclecia Państwa Polskiego) więc potrzebne były materiiały budowlane, potem pracę, więc trzeba było budować nowe zakłady pracy (jak wiemy Gierek w ciągu 10 lat wybudował przeszło 500 nowoczesnych zakładów) , więc znowu potrzebne były materiały budowlane. W międzyczasie trzeba było dać tym milionom ludzi mieszkania (Gierek budował rocznie 250-350tyś mieszkań) więc znowu były potrzebne materiały. Ale przecież na wsiach ludzie budowali zabudowania gospodarcze i domy (za Gierka polska zapyziała wieś pobudowała murowane zabudowania) więc znowu potrzebne były materiały....
  Jak myślisz skąd one miały się brać?

  Więc gdybyś był tym I sekretarzem, to na co byś postawił, na budownictwo jednorodzinne, czy na wielorodzinne, gdzie i tak mimo tak intensywnej urbanizacji, na mieszkania niestety niektórzy musieli czekać dłużej...
  Ale i za Gierka przecież zaczęły powstawać pierwsze osiedla spółdzielczych wtedy szeregowców...

  Jak widać, nie było proste zarządzanie takim krajem jak Polska a jednak Gierkowi udało się zrobić tyle, że już coraz więcej ludzi mówi, że dekada Gierka była jednym z najlepszych okresów w dziejach Polski.
  Pozdrawiam
 • @Jan Paweł 17:49:47
  Co tu dużo mówić? Po prostu nas okradziono! W biały dzień w białych rękawiczkach! Jak Indian w USA - za koraliki, paciorki, teraz jeszcze nam się różne choróbska podkłada!
  A dlaczego tak się stało? Po prostu od dzieciństwa wpierano nam, że ludzie są równi, dobrzy, humanitarni, że człek dla człowieka nie powinien być i nie jest wilkiem. Dlatego tzw. Zachód mógł spokojnie penetrować środowiska Polaków, bo przecież ten Zachód bogaty i humanitarny jest i nic nam złego nie chce uczynić lecz polepszyć naszą "niedolę" (sic!) - teraz do tego mamy wiszącą nad nami jak miecz Damoklesa ustawę 447!
  Rosjanie także byli wychowywani w tym humaniźmie i w latach pocz. 90-tych także dali się nabrać na zachodni blichtr i paciorki! Jednak otrzepali się w odpowiednim momencie, są po prostu jednak mocniejsi psychicznie niż my, czego im zazdroszczę ich prezydenta też.
  A my mamy prezydentów od Wałęsy po Judę, samych konfidentów. Tak, Bóg nas każe za głupotę.
 • @Jan Paweł 18:11:36
  Ech, szkoda słów, ŻADNEJ odpowiedzi na moje pytania, tylko zachwyt nad "najlepszym" ustrojem na świecie. Aż szkoda, że wszędzie zbankrutował, żal u niektórych pozostał.

  Jedno tyko poruszę: piszesz, że był cud, miód, orzeszki, tylko te "mankamenty, sukcesywnie likwidowane". Otóż owe "mankamenty" to NIE OBOK, a INTEGRALNA CZĘŚĆ socjalizmu.
  Znasz powiedzenie: "socjalizm bohatersko zwalcza problemy nieznane w innych ustrojach"?
 • @lorenco 18:28:05
  Masz rację. My Polacy byliśmy wychowywani w rycerstwie (szczególnie wobec kobiet) i patriotyźmie.
  Zaś Zachód, to udało sie wichrzycielom przedstawić nam jako dobrych ludzi (którzy w większości tacy pewnie są), którzy jak już to chcą nam tylko pomóc a w żadnym wypadku ograbić...
  Jaka to była tragiczna naiwność, to wielu a nawet bardzo, bardzo wielu z nas Polaków dowiedziała się dopiero TAM po drugiej stronie.
 • @Ruski troll 18:30:06
  Obejrzyj sobie film o mankamentach nieznanych w polskim socjaliźmie
  https://www.youtube.com/watch?v=vSUgNjNQEsg&t=8s
  Początek filmu z całą pewnościa Cię zainteresuje, bo nawiązuje do serialu "Dynastia"
 • @Ruski troll 18:30:06
  http://lewicowo.pl/socjalizm-na-zachodzie-europy/
 • Wszystkim komentatorom biorącym udział w tej dyskusji...
  "komunistyczna" piosenka :
  https://www.youtube.com/watch?v=_6Zw1fqxptI

  P.S. czy takie piosenki ktoś jeszcze dzisiaj nagrywa?
  Te akurat piosenki doskonale ilustrują tą naszą wtedy beztroskę.
 • @Ruski troll 18:30:06
  Jakiej odpowiedzi byś sobie życzył? Autor i tak ma wiele cierpliwości do ciebie, po tym, jak wkleiłeś komentarz dłuższy niż jego wpis. I co w nim stwierdziłeś? Że Autor jest sierotą po PRLu, który nie był idealnym systemem, o czym wszyscy wiedzą. Ty też jesteś sierotą po PRLu, tyle tylko, że o tym nie wiesz.
  Napisz może, jaki system jest według ciebie idealny, to będzie o czym podyskutować! Bo jak na razie, to takowego nie ma i wątpię, aby kiedykolwiek mógł zaistnieć.
  Jak chodzi o kapitalizm, to faktycznie, w czasach PRLu klasa średnia w porównaniu do polskiej klasy średniej, była ludźmi bardzo zamożnymi. Faktycznie, PRL był ubogi i siermiężny, w porównaniu.
  A cóż jest teraz? Kapitalizm upadł, albo, jak kto woli, ustąpił miejsca neokapitalizmowi, globalizmowi i korporacjonizmowi i jak to teraz wygląda? Klasa średnia ubożeje z dnia na dzień; ci, którzy mieli jakieś majątki obcinają kupony, które im jeszcze pozostały - kupony i koneksje. Jeśli wcisną potomstwo w układ,najlepiej do jakiejś pracy urzędnika państwowego, to będzie dobrze, bo inaczej pozostaje kiepsko płatna praca w usługach, bo nie każdy się nadaje do 24\7 orki dla korporacji.

  Natomiast jak chodzi o wykształcenie w Polsce, zostało ono zrównane z niskim poziomem wykształcenia na zachodzie, a ci ludzie nie mają po ukończeniu szkoły średniej żadnego pojęcia, jak chodzi o wiedzę ogólną. Najlepiej o tym świadczą kardynalne błędy ortograficzne z jakimi piszą przedstawiciele twojego pokolenia i młodszych, a im młodsi, tym gorzej, niestety. Perspektyw brak, podobnie, jak teraz w Polsce, a do tego dochodzi roszczeniowa imigracja, która, jak na konia trojańskiego przystało, wkrótce zadusi wszystkie państwa narodowe i doprowadzi do ich upadku.
  Kapitalizm upadł na naszych oczach, a tobie się nie podoba, że ludzie tęsknią za Polską, którą ich ojcowie i dziadkowie odbudowali z kompletnych ruin i doprowadzili do rozwoju rodzimego przemysłu, podczas gdy teraz Polska się staje kolonią niewolników składających podzespoły za miskę ryżu? Czego ty tutaj bronisz? Wolności do emigracji i pracy za miskę ryżu w innym państwie? Może raczej idź pogadaj z tymi, którym taki układ pasuje, z pewnością znajdziesz zrozumienie i odpowiedzi na twoje kwestie.
 • @Jan Paweł 18:45:58
  //. czy takie piosenki ktoś jeszcze dzisiaj nagrywa? //

  Boże uchowaj.Dziś taka piosenka uznana byłaby za nacjonalistyczną.W najlepszym wypadku bow gorszym wylądowałaby na "czarnej liście" razem z marszem Erica.

  //
  "komunistyczna" piosenka :
  https://www.youtube.com/watch?v=_6Zw1fqxptI //

  były czasy co? Wtedy takie piosenki miały nieliche powodzenie.Pamiętam,wprawdzie mgliście ale pamiętam, że w 70-tych latach toczył się spór czy znany przebój Sośnickiej "Dom który mama" https://www.youtube.com/watch?v=1L5osWrJZ5Y powstał sam z siebie
  czy został "zainspirowany" jugosłowiańską piosenką pięknej Teresy Kresoviji " Czy jest coś piękniejszego na tym świecie" https://www.youtube.com/watch?v=GIEWQKU1XiY Trzeba przyznać że mają jakiś "wspólny mianownik" ale komu to przeszkadza.
 • @Lotna 19:10:18
  Przedwczoraj bodajże przeczytałem, że USA zabroniły Rosji sprzedaży rosyjskiego samolotu pasażerskiego zamówionego przez Iran, ponieważ jakieś części w tym samolocie są produkcji USA, kupowane przez Rosjan w USA. Nie skomentuję tego, bo nie moja sprawa.
  Jednak na tym przykładzie można by wysnuć tragiczne dla naszego kraju wnioski: skoro energetyka, telefonia, woda i inne działy strategiczne w naszym państwie są w niepolskich rękach, zatem jeśli zaczniemy fikać, właściciele tych zakładów mogą w jednej chwili pozbawić nas elektryczności i wody na przykład. I co wtedy? Przy tym jakiś samolot to pikuś nie warty wzmianki.
 • @lorenco 19:40:31
  No więc właśnie. Nawet ustawa 1066 będzie zbyteczna.
 • @Ponarzekali?
  Ojojojoj jakie to nieszczęście się stało... jakie to za PRL-a perspektywy mieli i nie wykorzystali :(

  Tylko dlaczego dla zapobieżenia ucieczki z tego Raju, paszporty Polaków trzymano w szufladach UB?

  " Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią,
  Mężom przystało w milczeniu się zbroić... "

  Widać same baby tutaj. Żal, że aż tyle komentarzy.
 • @ikulalibal 19:29:17
  Tutaj kolejna "faszystowska" piosenka (na czasie:-)
  https://www.youtube.com/watch?v=bhlxrcXn99k
 • @kowalskijan584 20:25:56
  Módlmy się BARDZO, BARDZO intensywnie, żeby nam jeszcze te otwarte na oścież teraz granice (i paszporty w szufladzie) bokiem nie wyszły...

  Czy Ty nie zauważasz, że Polska dzięki tym pozamykanym granicom, była jednorodna narodowościowo i religijnie, więc nie groziły nam wojny domowe?

  Czy te wczasy na tych wyspach kanadyjskich, czy kanaryjskich są naprawdę warte tego narażania teraz pokoju w naszej Ojczyźnie?
  Czy po Jugosławii, Ukrainie Polska ma teraz zapłonąć, bo kiedyś jakimś "patriotom" zachciało się jeździć do Tunezji, Turcji czy Egiptu?
  Ile milionów Polaków przepłaciło już życiem tą "wolność"?
  Bo jak byk wychodzi, że są to grube miliony!
 • @Jan Paweł 17:22:22
  Na pewno oczyszczenie ziemi ze zlych skorumpowanych rzadow i nastanie jednego kierowanego z Nieba.Dan.2:44
 • @ikulalibal 19:29:17
  A temu "komunistycznemu" dziełu,
  https://www.youtube.com/watch?v=hXw_qy8WvpI
  to do pięt nie dorastają, żadne z tych teraz nadmuchanych kabareciarzyn, którymi zachwycają się co bardziej a raczej mniej wymagający POlacy
 • @Jan Paweł 20:55:13
  Ja pamietam jeszcze premiere tego "hitu" :).
  I wiele innych przebojow z tamtego czasu.
  Jestem wdzieczny losowi ze przyszlo mi zyc i djrzewac w PRL-u.
  Bylem nawe zakochany w Ewie Demarczyk :)))

  https://www.youtube.com/watch?v=C1ZCyA-yiJg

  Chyba sie troche rozczulilem...
  Ale dobrze jest mies szczesliwe wspomnienia:).

  Niestety... PRL-u juz nie ma.

  https://www.youtube.com/watch?v=65GyNCcP4qk

  Serdeczne pozdrowienia
  -krysz
 • @Herkules 21:07:43
  Optymizmem napawa to Oczyszczenie, ale musimy sie do niego przygotować, żeby także z nas samych nie był ten świat oczyszczony.
  Warto, chociażby tak na wszelki wypadek, bo podobno czasu nie jest za dużo :
  http://gibson.neon24.pl/post/145970,juz-za-niedlugo-ameryka-obwiesci-swiatu-wazna-wiadomosc

  A jeżeli dodamy jeszcze to :
  http://gibson.neon24.pl/post/146027,czy-pan-bog-odebral-nam-polakom-wybranstwo

  to chyba naprawdę nie są żarty...

  Co więc robić?
  Matka Boska od paru wieków daje nam odpowiedź :
  MÓDLCIE SIĘ I NAWRACAJCIE SIĘ, BO IDZIE NA WAS CIĘZKA KARA. MÓDLCIE SIĘ CODZIENNIE NA RÓŻAŃCU

  Pozdrawiam
 • @kowalskijan584 20:25:56
  Zbroić się nam trzeba cały czas lecz najpierw trzeba spokojnie ustalić przeciwko komu się zbroimy a nie tak na łapu capu co nam kto podpowie czy narzuci a potem trzask prask i Polski nie ma. Tak bywało już w historii naszej, zatem teraz trzeba mądrze i spokojnie ustalić. Temu służy ta, czy inna dyskusja.
 • @krysz 21:24:23
  Tak to prawda... wszyscy ówcześni pamiętamy te piękne piosenki.
  Na szczęści pozostały płyty (te oryginalne, czarne) i filmiki na YT o ile ktoś tam nie uzna, że są właśnie faszystowskie...
  Także pozdrawiam serdecznie
 • @Jan Paweł 21:25:38
  Modlitwa ma nas zagrzać do pracy od podstaw, wiara ma nas skłaniać do czynu a nie, żeby bez sensu klepać różaniec, bo może Bóg nam wybaczy i nie skarze.
  Napisałeś dobrą notkę, jednak pamiętaj, że nikt na świecie nie jest narodem wybranym i nie ma specjalnych przywilejów u Boga.
 • @Jan Paweł 18:39:15
  Obejrzałem, to film o kontrastach - obrzydliwie bogaci i okropnie biedni. A dlaczego tacy są? Może się dorobili, może odziedziczyli, innym z kolei może się nie powiodło, a może byli leniwi? Nie wiadomo, film pokazuje, że są tacy i tacy. A w socjalizmie? Ani super bogaci, ani super biedni, tylko biedni.
  Jeden z komentarzy: "Nie da się tego oglądać, przez tą pustą babę...?". Czy to jest jakoś reprezentatywny obraz? Czy tacy ludzie budowali Amerykę? IMO oni KONSUMUJĄ, nie tworzą.
  A w ogóle nic nie piszesz o "mankamentach" polskiego socjalizmu, pokazujesz tylko złe rzeczy innych. To argument typu: "A u was biją murzynów"...

  Cała rzecz w tym, że nasz socjalizm był siermiężny, przepoczwarzył się, bynajmniej nie w kapitalizm, ja to pokazuję, a Ty prawisz tylko, jaki ten socjalizm był "cacy".
 • @lorenco 18:39:27
  Podałeś link do portalu Lewicy ponoć niekomunistycznej. Zmyliła mnie ta nazwa, więc sięgnąłem po wyjaśnienia. A kto wie najlepiej? Ano sami komuniści:

  http://www.komunizm.eu/
  KOMUNIZM [łac. communis "wspólny", "powszechny"] - system ideologiczny, będący modyfikacją socjalizmu...

  A teraz tekst:
  "Ruch socjalistyczny [...] nie ma żadnej możliwości działania w Związku Sowieckim"
  A to ciekawe - ostoja socu. Czekam zatem z wypiekami na twarzy na wyjaśnienia tego fenomenu przez autora - niestety nic nie napisał.

  "Ruch socjalistyczny [...] jest notorycznie słaby w Stanach Zjednoczonych Ameryki."
  To też ciekawa teoria. Autor oczywiście nie wyjaśnia dlaczego, to może ja spróbuję:

  Milton Friedman (pisałem o nim, noblista z ekonomii) w latach `70 poszedł do Biblioteki Kongresu USA, tam przeczytał programy amerykańskich partii komunistycznych z 1920 r., odkrył, że wszystkie punkty tych programów zostały spełnione w USA! WSZYSTKIE.

  Zatem dziś ruch socjalistyczny w USA może być słaby, bo już osiągnął, co zamierzał.

  "Ostatnie dziesiątki lat przyniosły ogromne rozpowszechnienie się myśli i ruchu socjalistycznego w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej"
  Taaak, np. w Wenezueli. Kraj stoi na ropie, ludzie mogli "spać na pieniądzach". Niestety, przyszedł socjalizm i bieda aż piszczy, a kraj stoi na progu wojny domowej.

  Wenezuela pobiła wszelkie niechlubne rekordy gospodarcze. Inflacja zbliża się do miliona procent
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/584993,wenezuela-hiperinflacja-gospodarka.html
  "w Wenezueli w ciągu ostatnich 12 miesięcy inflacja wyniosła już 980 000 procent"

  No to może sukcesy socu w Afryce?
  W Afryce socjalizm też nie działa
  http://tomaszcukiernik.pl/artykuly/recenzje-ksiazek/w-afryce-socjalizm-tez-nie-dziala/
  "To socjalizm przez dekady niszczył Afrykę i upowszechniał coraz większą biedę – tak było w przypadku Zimbabwe, Etiopii, Ghany, ale też Tanzanii czy Zanzibaru."

  A Azja?
  Np. Chiny. Niby komunistyczny kraj, ale w 1978 r. Deng Xiaoping (przywódca Chin) powiedział: "Od partii wara! A poza tym ...bogaćcie się!". No i teraz "komunistyczne" Chiny biadolą, że im tempo rozwoju spadło z 10 na 8%, a "kapitalistyczne" Niemcy pysznią się swoim 0,2%...


  W sumie tekst "Socjalizm na zachodzie Europy" jest stary - z 1968 i stronniczy, więc siłą rzeczy nie wspomina o ideowym testamencie Altiero Spinellego, czyli manifeście z Ventotene.

  Jaka ma być Europa? Socjalistyczna, czyli:

  "europejska rewolucja musi być socjalistyczna"

  "Prywatna własność [ma] być likwidowana"

  "Kwestia, która musi być rozwiązana jako pierwsza [...] zniesienie podziału Europy na suwerenne państwa narodowe."

  Tu więcej o utęsknionym ustroju Jana Pawła:

  ALTIERO SPINELLI I NOWA EUROPA
  https://www.youtube.com/watch?v=kPLi3Y_ySCw

  Jeden z bardzo pozytywnie ocenianych komentarzy:
  Panie Karoń, nie ma pan pojęcia jak wiele pan zrobił dla otwarcia oczu ociemniałym przez komuszą propagandę biednym zwykłym ludziom"

  Altiero Spinelli – nieznany patron UE – Krzysztof Karoń
  https://www.youtube.com/watch?v=1JjHXJ_9wrU&vl=pl

  To teraz już wiemy, do czego mamy dążyć...
 • @Lotna 19:10:18
  "Jakiej odpowiedzi byś sobie życzył?"
  Hm, konkretnej?

  "Autor i tak ma wiele cierpliwości do ciebie, po tym, jak wkleiłeś komentarz dłuższy niż jego wpis."
  Czy Neon24 ma gdzieś zapis o dopuszczalnej długości komentarzy? Bo nie wiem, czy łamię neonowe zasady, czy jakieś Twoje zasady.
  IMO Neon24 jest tak skonstruowany, że ma jakieś teksty i możliwość komentowania tych tekstów. Jak autor jakiegoś tekstu odpowie na jakiś mój koment, to mam go całować po rękach za cierpliwość, czy dyskutować spokojnie dalej?

  "stwierdziłeś [...] że Autor jest sierotą po PRLu"
  Owszem, stwierdziłem tak i to uzasadniłem.

  "Ty też jesteś sierotą po PRLu, tyle tylko, że o tym nie wiesz."
  Ciekawa teza, proszę o uzasadnienie. Powiem tylko, że sierota zazwyczaj tęskni za stratą, ja za socem nie. Ale poczekam na Twoje zdanie.

  "Napisz może, jaki system jest według ciebie idealny"
  Napisałem, nie będę powtarzać, tym bardziej że przeczytałem od Ciebie zarzut, że piszę za długie teksty :-)

  "Bo jak na razie, to takowego nie ma i wątpię, aby kiedykolwiek mógł zaistnieć."
  Zalecam uważniejszą lekturę.

  Masz całkowitą rację co do tego, że dzisiejszy neokapitalizm jest badziewiem prowadzącym do ubożenia tzw. klasy średniej. I to właśnie staram się przekazać Janowi Pawłowi - dzisiejszy neokapitalizm to błąd, potrzebny nam zdrowy kapitalizm. A Jan Paweł uważa ów neokapitalizm za kapitalizm, a jak ten jest zły, to socjalizm jest nań remedium. Piszę, że nie, a on swoje. I tyle.

  "Natomiast jak chodzi o wykształcenie..."
  Pamiętam jakiś wykład dzisiejszego profesora. Przechwalał się znajomością francuskiego i coś nawet powiedział po francusku. Na to odezwał się jakiś staruszek z sali: tu zły akcent, tu inna końcówka itd. Zdziwiony profesor pyta: skąd pan to wie? A staruszek na to: jestem przedwojennym maturzystą i pamiętam.
  Dzisiejszy maturzysta umie rozwiązywać testy. I tyle. Film "Idiokracja" wydaje się proroczy.

  "Kapitalizm upadł na naszych oczach, a tobie się nie podoba, że ludzie tęsknią za Polską, którą ich ojcowie i dziadkowie odbudowali..."
  Może i upadł (jak w USA), a może kwitnie (jak w Chinach). Nie mam pretensji, że tęsknią, mam pretensje o to, że dla dzisiejszego kapitalsocu widzą remedium TYLKO w socu. Bez podstaw IMO.

  "Czego ty tutaj bronisz?"
  Tutaj nic, neokapitalizm na pohybel, kapitalizm - tak!
 • @lorenco 22:16:01
  Zachęcam do zapoznania się z relacjami z objawień na przestrzeni kilku już wieków, gdzie ciągle dostajemy takie samo przesłanie.
  Co najgorsze, te ostrzeżenia później sprawdzają się, więc na to wygląda, że nie słuchamy tych ostrzeżeń.
  Nasz problem polega na tym, że my nie wierzymy w te objawienia w ich prawdziwość i tu jest cały pies pogrzebany.
  Jak pokazuje nam nasza historia, wolimy te objawienia zepchnąć w niepamięć i... cierpieć potem tragedie.

  No cóż, żeby nie obudzić się z ręką w nocniku, zachęcam do zagłębienia się w tą tematykę i wyrobienia sobie samemu zdania o tym. Ale dopiero po solidnym przestudiowaniu tematu.

  Bardzo chciałbym, żeby mnie ktoś RZECZOWO przekonał, że to wszystko jest nieprawdą.
  Obawiam się, że będzie to trudne.
 • @Ruski troll 22:48:42
  Nie mówię, że ten socjalizm był do końca cacy. Ale wiele, wiele a nawet bardzo wiele rzeczy sprawiało, że ludzie żyli sobie jak w tej piosence :
  https://www.youtube.com/watch?v=wvKnbFL0YXo

  zrobili swoje 8 godzin i potem nawet nie myśleli o tej całej polityce, dopóki wichrzyciele i sabotażyści nie namieszali im w głowach, że jest im źle.
  A czy im było źle?
  Czy wtedy ktoś myślał o wczasach na Majorce?

  Mieli swoje ogródki (które teraz ta "wolność" właśnie się do nich dobiera) i nic ich po pracy nie obchodziło oprócz tych symbolicznych gołębi pocztowych.
 • @Ruski troll 22:50:07
  Wiesz co jest bardzo, bardzo groźne w tym kapitaliźmie?
  To:
  "Współczesna odmiana kapitalizmu, wyróżnia się tym, że niekontrolowany kiedyś przez państwa rozrost podmiotów kapitalistycznych, osiągnął rozmiary zagrażające już nie tylko bytowi poszczególnych państw i narodów, ale także bezpieczeństwu istnienia całej Ziemi. Wojny przecież są elementami procesów gospodarczych w kapitaliźmie i wkalkulowane w koszty.

  Niestety, taki właśnie kapitalizm mamy teraz Polsce i dziwne jes to, że nie wszyscy jeszcze to widzą."
 • @Jan Paweł 23:01:19
  To i powyższy wpis: utożsamiasz bandycki neokapitalizm z kapitalizmem. Stąd IMO różnica naszych zdań. Wg mnie kapitalizm jest dobry, o wieeele lepszy od socjalizmu, neokapitalizm to porażka.
 • @Ruski troll 22:50:07
  Obejrzyj sobie jeszcze coś takiego, być może to pamietasz :
  https://www.youtube.com/watch?v=t4FNLgGQQJQ
  Zobacz ile w tej piosence jest radości życia, beztroski, tej chęci działania, która wyciągnęła tą naszą Ojczyznę na 10-te miejsce na świecie w sensie potencjału gospodarczego...
  Komu to przeszkadzało?
 • @Jan Paweł 22:50:08
  Ja Ciebie nie chcę przekonywać, bo niby do czego? Apeluję tylko o to aby nie liczyć na cuda, bo na takie właśnie liczyliśmy przez wieki, lecz wziąć się do naprawy naszej Ojczyzny! A jeśli Ty uważasz, że przez modlitwę da się, módl się za siebie, za mnie odpraw różaniec, będę Ci wdzięczny - jednak ja nie jestem z tych, co wierzą w rzeczy niepojęte.
  Moją Matką Boską jest nasza Matka Ziemia! Bez niej ani objawień nie będzie ani kultu Boga, bo nas po prostu nie będzie.
  Zatem Bracie naprawiajmy naszą Ojczyznę Polskę tak, jak każdy potrafi. Ty modlitwą a ja pracą u podstaw. Pozdrowienia:)
 • @Ruski troll 23:11:26
  Obawiam się że mylisz kapitalizm ze Społeczną Gospodarką Rynkową, czyli tzw małym kapitalizmem, gdzie indywidualni przedsiębiorcy sami pracują, gospodarują na swojej ziemi, nieruchomościach itd, prowadzą małe czy trochę większe biznesy przeważnie rodzinne, które pozwalają im żyć na dobrym poziomie. Zaś młode pokolenia dorastają w atmosferze szacunku do pracy ojców i nie muszą jeździć po całym świecie za pracą.

  Coś takiego jak w Tyrolu, czy Bawarii.
  Ale to właśnie tak pojeta SGR miała w PRLu swój początek za Gierka. Wyobrażasz sobie co by było, gdyby Gierkowi pozwolono na jeszcze kolejne 10lat? Jak wtedy rozwinęła by sie ta SGR na bazie tego potężnego państwowego potencjału gospodarczego, gdzie coraz lepiej zarabiający ludzi kupowaliby towary wyprodukowane w polskich indywidualnych przedsiębiorstwach rodzinnych?

  Czy ktoś chciałby wyjeżdżać z Polski na Zachód czy do Ameryki?
  Chyba że tylko i wyłącznie na wczasy
 • @lorenco 23:23:41
  Pozdrawiam serdecznie i dzięki za fajne słowa pojednania:-)
 • @Ruski troll 23:11:26
  Ruski Trollu... Dobrej nocy:-)
 • @Jan Paweł 23:25:59
  Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina.
  Coś dorzucę na dobranoc w kwestii piosenek:)
  https://www.youtube.com/watch?v=SHtsOzkxCDo
 • @Jan Paweł 23:14:17
  Na tym filmiku zachwalają WSK "Gil" z 1974. Rzut oka na instrukcję w filmie: 6 KM przy poj. 125 cm, max 80 km/h. Zaglądam więc sobie na opis Harley-Davidsona FLH 1200 Electra Glide - też z 1974 r. (klasa turystyczna, nie jakaś wyczynowa, ot jeździdełko). Ma 58 KM przy poj. 125 cm, max 135 km/h.
  Czujesz różnicę? To dlatego w kabaretach śmiali się, że wolą Opla Standard niż Trabanta Limuzynę...

  Bez wątpienia soc może się dobrze kojarzyć w propagandzie i wspomnieniach, ale jak się go porówna z normalnym światem, wypada bladziutko.
 • @Ruski troll 23:48:01
  Masz tego Harleya? To się ciesz. Niczym jednak nikomu nie zaimponujesz już. No, może mnie byś zaimponował jakbyś miał ferrari, jednak nie ze względu na samochód, lecz na przepiękny gang silnika.
  A trabanta nieraz widzi sie jeszcze na drogach, czy malucha czy dużego fiata, poloneza, rzadko syrena a o warszawę garbuskę to w ogóle trudno. Głowa sama się za nimi patrzy, bo to już zabytki. Podobnie jak zachodnie kultowe auta: garbus, mini, 2cv.
  Za innymi nikt się nie ogląda.
 • @lorenco 00:07:06
  "Masz tego Harleya?"
  Oczywiście nie mam, pisałem że żyłem w PRL. I nie chodzi tu o licytowanie się, który pojazd jest/był lepszy teraz, a o porównanie osiągnięć socu z tożsamymi osiągnięciami Zachodu, I soc wypada kiepsko.

  "Niczym jednak nikomu nie zaimponujesz już."
  Byłbym idiotą, gdybym się rajcował teraz jakimś jeździdełkiem sprzed pół wieku. Może jeden z drugim mieć dziś wartość kultową, ale porównywałem ówczesną wartość wyrobów socu i kapitalu. O to mi chodziło: co mógł WTEDY osiągnąć soc i reszta świata. NIE DZIŚ. Ale można tak dalej - ówczesny Polonez porównaj z ówczesnym Mercem. Czym byś chciał jeździć?
 • @Ruski troll 23:48:01
  Proszę nie sięgać po tak prymitywne argumenty bo to aż prowokuje do zachować brutalnych.Mam postąpić brutalnie? mam niesympatycznie sprowadzić na ziemię?
  Wytwórcę Harley-Davidsonów (początki 1900r) i producenta nieszczęsnych Gili czyli WSK (początki 1951 r ) dzieli półwiecze.Pięćdziesiąt lat.Cywilizacyjna przepaść drogi trollu. To w technice epoka albo i dwie.A z tego co pamiętam z początkiem XX w czyli gdzieś tak około 1900 r Polacy żyli w systemie kapitalistycznym.Któż bronił produkcji sprzętu komunikacyjnego? czemu nie produkowano ? bo łatwiej jest robić powstania czyli rozpierdalać niż cokolwiek zaprojektować,skonstruować i wyprodukować.

  // jak się go porówna z normalnym światem, wypada bladziutko //

  To nie kwesta ustroju ekonomicznego.Przypominam że nawet w okresie tzw zaborów Polacy żyli w "normalnym świecie" czyli w świecie kapitalistycznym a mimo to z tego co pamiętam jakoś nie zbudowali niczego imponującego.Przeciwnie zrobili na tyle mało że jeśli porównać pewne dane z lat 30-stych XX w (stopień elektryfikacji,produkcji stali,zużycia nawozów sztucznych i takie tam) Polska naprawę wypada bardziej niż blado.Można powiedzieć Afryka w środku Europy.
 • @Ruski troll 00:20:38
  Polskim Polonezem, który byłby rozwijany dalej i tyle.
  A Harleya dlaczego nie masz? Już tyle lat po PRLu, powinieneś sobie kupić.
  Coś słabo korzystasz z tego kapitalizmu. Jak ktoś był leniem za PRL i kapitalizm mu widocznie nie pomoże. Bez urazy.
 • @Ruski troll 23:48:01
  Syneczku.
  Zasadnicza różnica między tymi motorynkami jest taka, że GIL był produkowany w POLSCE. Ludowej, ale w POLSCE !
  A poza tym Sokół, WFM-ki, WSK-a, SHL-ka, Junak, Romet Ogar, Pony, Komar, skuter Osa...
  Przez lata Polska była światową potęgą w produkcji motocykli. Fakt, były to małe i średnie maszyny, ale samych SHL-ek wyjechało na drogi ponad 2 miliony sztuk.
  A teraz ani Harleja, ani Gila.... no, chyba że pod nosem.
 • @Ruski troll 23:48:01
  //To dlatego w kabaretach śmiali się, że ..//

  W kabaretach śmiano się nie bez ukrytych intencji.Z tym że kabareciarze wiedzieli w jakiej intencji się śmieją a widownia po "gogolowsku" śmiała się z siebie zupełnie nie mając świadomości tego.

  Dziś taki Rudi Schuberth zbudował 4 domy na Kaszubach https://gwiazdy.wp.pl/rudi-schuberth-zbudowal-4-domy-na-kaszubach-zobaczcie-jak-mieszka-gwiazdor-6311476740262017g

  a przecież nie każdy kiedyś rozśmiany widz kabaretowy może o sobie powiedzieć to samo.
 • @ikulalibal 00:51:39
  Szubert nie jest kabareciarzem, pomyliło Ci się chyba z tym co złożył kiedyś PPPP.
  Szubert zarobił pieniądze na swoich przebojach i doskonale je zainwestował, pracuje na swoim i korzystając z uroków przyrody, prowadzi w tych 4 domach agroturystykę.
  Zatem co tu zdrożnego?
 • @SZS 00:50:41
  5*
 • @lorenco 01:21:27
  //Szubert nie jest kabareciarzem, pomyliło Ci się chyba //

  Oczywiście że jest a ściślej był.Nic mi się nie pomyliło.Był kabareciarzem a nawet kabareciarzem wizjonerem. https://www.youtube.com/watch?v=T18oqpuSjbM https://www.youtube.com/watch?v=juoBCk9RUrc
 • @Ruski troll 22:50:07
  „Czy Neon24 ma gdzieś zapis o dopuszczalnej długości komentarzy? Bo nie wiem, czy łamię neonowe zasady, czy jakieś Twoje zasady.
  IMO Neon24 jest tak skonstruowany, że ma jakieś teksty i możliwość komentowania tych tekstów. Jak autor jakiegoś tekstu odpowie na jakiś mój koment, to mam go całować po rękach za cierpliwość, czy dyskutować spokojnie dalej?”

  Po rękach całować możesz, chociaż nie ma takiego wymogu.

  Niepisana zasada jest prosta, choćby przez szacunek dla autora: jeśli ktoś ma aż tak wiele do powiedzenia, to pisze notkę polemizującą z notką autora, a nie trolluje wpisu tasiemcowymi komentarzami.

  Trzymasz się kurczowo tego rzekomo fantastycznego kapitalizmu, ale przypominam,to w kapitalizmie edukacja od wielu pokoleń jest taka, że pożal się Boże, podczas gdy socjalizm kształcił i wymagał wiedzy i umiejętności. Kapitalizm dopuścił do tworzenia korporacji, do lichwy i tworzenia pieniądza fiducjarnego, do globalizacji i tak naprawdę nigdy, poza szczególnymi wyjątkami, nie dbał o pracownika, nie mówiąc już o tym, że nie posiadał nieodpłatnej służby zdrowia i innych świadczeń socjalnych. Co zresztą nie dziwi, skoro, jak twierdzą najwięksi socjologowie,kapitalizm powstał dzięki moralności i etyce protestanckiej, znacznie różniącej się od katolickiej, a bardziej bliskiej talmudycznej. W połączeniu z talmudyczną dał właśnie neokapitalizm i korporacjonizm i mamy to, co mamy.
  Na warunki polskie powinien być zastosowany ynny system, być może innowacyjny, być może będący kombinacją części innych systemów, tych, które się sprawdziły. Na kapitalizmie się świat nie kończy, a przynajmniej nie powinien.

  „Ty też jesteś sierotą po PRLu, tyle tylko, że o tym nie wiesz."
  Ciekawa teza, proszę o uzasadnienie. Powiem tylko, że sierota zazwyczaj tęskni za stratą, ja za socem nie. Ale poczekam na Twoje zdanie.”

  No cóż, jak sam mówisz, nosiłeś pieluchę w zębach w 1974 w PRLu i nawet nie wiesz, że cały okres PRLu nie był homogeniczny, a teraz, kiedy PRL zlikwidowano, żyjesz w chaosie i również, jak każda sierota, tęsknisz. Różnica taka, że nie tęsknisz za socjalizmem, ale za tym rzekomo idealnym XIX wiecznym kapitalizmem, który byl wcześniej, przed tym okropnym peerelowskim socjalizmem. A przepraszam, czy ten XIX wieczny kapitalizm, to nie był taki, w którym dzieci, które ledwo z pieluch wyrosły, były zmuszane do pracy, razem z rodzicami w nieludzkich warunkach, czy to nie był okres potwornej biedy i ucisku, gdy robotnikom nie wystarczało na chleb, a kiedy robotnikowi urwało rękę, to po prostu umarł, a wdowa po nim, razem z nieletnią córka, szła na róg, żeby przeżyć, a jak miała więcej szczęścia, to pakowała dzieci na emigrację do Ameryki? Za tym tęsknisz? Zastanów się trochę, zanim skrytykujesz tęsknoty Jana Pawła. Poczytaj Zolę, albo choćby Reymonta, to się dowiesz, jaki piękny był XIX wieczny kapitalizm.
 • @lorenco 23:40:24
  Katolicy, jak widzisz tak naiwnie myślą, bo niestety jakoś niektóre inne nacje myślą już jakby trochę inaczej.
  Oczywiście piosenka bardzo piękna.
 • @Ruski troll 23:48:01
  W tym filmiku w sumie nie chodzi o obraz, który zresztą też jest sympatyczny (chociaż jest to reklama), ale o tą beztroską piosenkę, która obrazuje ówczesny stan emocjonalny Polaków, tą beztroskę, pewność jutra i w sumie fajną atmosferę tworzenia swojej Ojczyzny.
 • @Lotna 03:01:26
  Dzięki za obronę:-)
  Dodałbym tylko jeszcze, że ten cały kapitalizm z tego nieumiarkowanego grzesznego obżarstwa i konsumpcji jest już aż tak bardzo tym grzechem przeżarty, że pożera bestialsko mordowane, wcześniej wykorzystywane w seksualnych torturach dzieci.
  Jak już dzisiaj wiemy są ci obrzydliwie bogaci ludzie wydać dziesiątki tysięcy dolarów na te swoje barbarzyńskie zboczenia.
  Także, jak juz wiemy, są w stanie w tym celu zorganizować sobie taką światową siatkę pozyskiwania dzieci do tych niecnych celów, że nawet przywódcy państw "nie są kompetentni" by zając się ta sprawą by skutecznie ją zamknąć.

  Dla nich, my zwykli ludzie- frajerzy, jesteśmy zwykłym magazynem części zamiennych (co to dla nich kilkadziesiąt tysięcy dolarów za np serce), dziecięcej krwi do "odmłodzenia się" i nabrania "nieziemskiej siły", do realizacji tych wszystkich chorych zboczeń i rytuałów satanistycznych.
  Oczywiście jesteśmy, my frajerzy przedmiotem w ich procesach gospodarczych, łącznie z wojną, gdzie jesteśmy też dla nich mięsem armatnim...
  Itd, itp, itd, itp...

  Dziwne jest więc, że są jeszcze ci już prawdziwi frajerzy którzy to wszystko będą jeszcze wychwalać.
 • @Jan Paweł 10:04:47
  Widać tutaj na tym przykładzie procederu handlu dziećmi (jak powiedział Paweł Bednarz, jeżeli jakiemuś pedofilowi na świecie i teraz juz w Polsce, spodoba się jakieś dziecko, to nie ma siły by je uchronić przed porwaniem), jak sprawdza się to co pisałem o tych zagrożeniach kapitalizmu dla bezpieczeństwa poszczególnych państw i ostatecznie bytu całych narodów.
  Władze poszczególnych państw "nie są kompetentne" by sobie z tym już teraz poradzić (co zresztą same kiedyś rozpętały, biorąc łapówki od rozrastającego się kapitalizmu)...

  To kto jest jeszcze kompetentny?
  ... oprócz Pana Boga?
 • PRL-owska cenzura...
  ta podła PRL-owska cenzura... chroniła nas m.in przed takimi "wolnościami", które wlały się po naszym agiornamento (otwarciu na świat) szerokim strumieniem (pierwsza i druga część bardzo ważnego wykładu):
  https://www.youtube.com/watch?v=1NZ2-A-ISuQ&t=1259s
  https://www.youtube.com/watch?v=o6w0mKxpgbQ

  Każdy powinien tego wysłuchać. A ci którzy wychowują dzieci... OBOWIĄZKOWO!
 • @ikulalibal 00:29:01
  "Mam postąpić brutalnie? mam niesympatycznie sprowadzić na ziemię?"
  Przepraszam, parsknąłem ze śmiechu i oplułem monitor. Już wyjaśniam dlaczego...

  "Wytwórcę Harley-Davidsonów [...] i WSK [...] dzieli półwiecze.Pięćdziesiąt lat.Cywilizacyjna przepaść drogi trollu."
  Rozumiem, że wg Ciebie nie ma znaczenia stopień zaawansowania, technika towarzysząca itd., tylko czas?
  Np. Pontiac w `64 stworzył GTO ze sławną, mocną V8.
  Ford w `69 stworzył model Mustanga Boss 429 z silnikiem o pojemności 7 litrów.
  Polska Fabryka Samochodów Osobowych stworzyła Syrenę (1957–1972)...
  Masz rację, że to pół wieku różnicy. Tylko, że Mustang Boss 429 miał silnik 7 l., Syrena - ~700 cm3. Jeszcze pół wieku i dobiłaby do 1,5 litra...

  Jak brzmiała Syrenka - wiemy. Jak brzmiał Mustang Boss 429, posłuchaj:
  Boss 429 "Tapping the Gas"
  https://youtu.be/LlKkds2Lhx8

  Chrysler New Yorker (`70) miał moc 380 KM, Syrena Sport (sorry, znów śmiechłem) - 35 KM. I to już zaawansowany prototyp!

  No dobrze, poziom techniczny. Idźmy dalej. Popularny "Maluch". Powstał pierwotnie we włoskim "Fiacie" (1972–1980), w Polsce (1973-2000, Polski Fiat 126p)
  Łącznie wyprodukowano ~4,6 mln, z czego we Włoszech powstało ~1.3 mln, u nas ~3.3 mln.
  Co to było? Dwusuw, poj. ~650 cm3, moc ~24 KM, prędkość max. (ponoć) 108 km/h.
  Przypomnę - wszystko co mógł dać Fiat (powstał w 1899), licencja i zgoda na modernizację dla FSO (1965) - w sumie półtora wieku doświadczeń. I co - dalej twierdzisz, że "epoka techniczna" decyduje?

  Nieco żartobliwie o "Maluchu":
  - Samochód dla pobożnych – zawsze trzeba się pomodlić aby odpalił i dojechał na miejsce.-
  - Napęd na tył jak w każdym porządnym bolidzie.
  - Przy zderzeniu bocznym auto, które w niego uderza jest nietknięte.
  - Przy 20 km/h maska się odgina oraz po bokach złuszcza się lakier.
  - Kierowca nie słyszy hałasu silnika, bo ma kolana na uszach.
  - Aby podwoić jego wartość wystarczy zatankować do pełna.
  - Automatycznie otwierane szyby, gdy trzasnęło się drzwiami.

  ------------------------

  Kilka słów o polskim Polonezie.

  Clarkson w Polonezie - Lektor - Top Gear Zajawki - BBC Brit Polska
  https://youtu.be/2BdmOxHZGSE

  To było tak: Clarkson wymienia wady Yugo - dobrze tak jugolom; Clarkson wymienia wady jakiegoś francuskiego trójkołowca - dobrze tak żabojadom; Clarkson wymienia wady Poloneza - dobrze tak..., zaraz, to nasza świecka świętość narodowa, szable w dłoń! Na koń!
  Wg mnie - "nasze" samochody (i nie tylko) były świetne, ale na nasze warunki. Zderzenie z rzeczywistością pokazuje, że nie takie świetne.

  ------------------------

  No to może inna działka: pistolet maszynowy.

  Polski wz. 1984 Glauberyt, (skrót PM-84), robiony przez Fabrykę Broni "Łucznik" (1927) w Radomiu. Popularność: Polska – 50 000 sztuk, głównie nasza armia i policja. Ale jest też wersja eksportowa, np. Litwa – ma 10 PM-84P (słownie dziesięć).

  UZI - od 1956 roku produkowany w zakładach Israel Military Industries (nieco młodszy od "Łucznika", bo z 1933).

  Pytanie - świat zna nasze Glauberyty z PRL-u, czy może UZI?

  ------------------------

  Lecimy dalej: rowery.

  Sztandarowy model socu to "Wigry" - z fabryki rowerów Romet w Bydgoszczy (mniejsze zakłady rowerowe od `48, połączone w `71 w "Zjednoczone Zakłady Rowerowe").
  Miał 1-biegową przekładnię, przedni hamulec szczękowy i tylny typu torpedo (w piaście).

  W tym czasie (lata 70-te) powstał w USA Schwinn Excelsior (The Schwinn Bicycle Company, produkcja rowerów - boom od `60). Miał 15-biegową przekładnię, hamulce cantilever (znane z motocykli) oraz używane w motorach: kierownicę i dźwignie hamulców. To już był prawdziwy rower górski, u nas nawet nie wiedziano, co to.

  ------------------------

  Inna działka - czekolada.

  U nas to Wedel (vel "22 lipca, dawniej E.Wedel" - zmiana nazwy na jedynie słuszną w `49). Ich sztandarowy produkt PRL-u to np. ..."Baton Turystyczny". A pamiętajmy, że Wedel powstał w 1898 roku!
  Co można przeciwstawić "smakołykowi" PRL-u? Np. czekoladę "Milka" firmy Nestle. Pierwotny zakład Maison Cailler (fabryka czekolady od 1820) przejęty przez Nestle w 1931.

  Wyobraź sobie czasy siermiężnego socjalizmu w Polsce. Na stole masz "Baton Turystyczny" i "Milkę". Po co sięgniesz? Pamiętaj, "Wedel" jest porównywalny wiekowo z "Nestle", zgodnie z Twoją teorią o postępie technologicznym, nie powinieneś zauważyć znaczących różnic...

  ------------------------

  No to może na koniec: pralka "Frania".

  Do Polski pralki importowano od `51, produkowano (właśnie "Frania") od `53. I to była prymitywna pralka wirnikowa. Prymitywna, bo takie już znano w normalnym świecie od `34, przy czym maszyna z 1934 roku sama regulowała temperaturę, dozowała proszek i płukała. "Frania" tego nie umiała.

  ------------------------

  "Przypominam że nawet w okresie tzw zaborów Polacy żyli w "normalnym świecie" czyli w świecie kapitalistycznym"
  Jeśli Ty utożsamiasz niewolnictwo z wolnością w kapitalizmie, nie znajdziemy porozumienia.
 • @lorenco 00:32:57
  "Polskim Polonezem, który byłby rozwijany dalej i tyle."
  Kwestia Poloneza - patrz wyżej. I zdaje się wymieniłeś wcześniej kultowe autka polskich szos, polskiej produkcji. Otóż zwróć uwagę, że w chwili wyjazdu z fabryki NIE były kultowe. Auta wolnego świata (gdy był jeszcze kapitalizm, a nie degeneros neokapitalizm) stały się kultowe a to za linię nadwozia, a to za moc, a to za niezawodność.

  Czy to samo można powiedzieć o autach PRL-u? Były kultowe, bo ...w ogóle były. Na wygłodniałym rynku nawet wóz drabiniasty z silnikiem kosiarki byłby kultowy. Pomyślisz może, że przecież Poldki jeździły nawet w Indiach! A ja na to - owszem, ale NIE ze względu na swoją np. jakość, a ...cenę. PRL tak potrzebował dewiz, że je opychał po kosztach produkcji, bo dulary...

  "A Harleya dlaczego nie masz? Już tyle lat po PRLu, powinieneś sobie kupić."
  Przypomnij mi tę ustawę, gdzie jest zapisany OBOWIĄZEK zakupu Harleya...

  "Jak ktoś był leniem za PRL i kapitalizm mu widocznie nie pomoże. Bez urazy."
  Pisałem, że przaśny wyrób socu PRL-u to absolutnie NIE poziom kapitalu i tyle. Ty zaś twierdzisz, że jak porównuję, to POWINIENEM mieć, a jak nie mam, to jestem leń... Tak może rozumować tylko idiota. Też bez urazy.
 • @SZS 00:50:41
  "Syneczku"
  Tatusiu!

  Zasadnicza różnica między tymi motorynkami jest taka, że GIL był produkowany w POLSCE. Ludowej, ale w POLSCE !
  Czy jak robią szajs w porównaniu do konkurencji, to mam zachwalać ten szajs?
 • @Lotna 03:01:26
  "Niepisana zasada jest prosta, choćby przez szacunek dla autora: jeśli ktoś ma aż tak wiele do powiedzenia, to pisze notkę polemizującą z notką autora, a nie trolluje wpisu tasiemcowymi komentarzami."
  Szkoda, że jesteś widocznie "zjadaczką" komiksów: krótki "dymek tekstowy" - spoko, dłuższy tekst - błeee. A "niepisana zasada", to zasada omówiona? Przez Ciebie i przez kogo jeszcze? Bo jak tylko przez Ciebie, to możesz nie czytać albo ja nie pisać.
  Jak rozumiesz trolling? Pisałem nie na temat? Przeklinałem? Czy tylko, wg Ciebie, za długo, a jak coś długiego to trollowanie.

  "przypominam,to w kapitalizmie edukacja od wielu pokoleń jest taka, że pożal się Boże"
  No faktycznie: komputery, lasery, a wcześniej silniki, statki, itp. to furda!

  "podczas gdy socjalizm kształcił..."
  O taaak, pamiętam dzieła polityczne ojca demokracji socjalistycznej - Józka S., czy też tytana nauk przyrodniczych - Łysenki.

  Powiedz mi tylko - na czym piszesz i gdzie to wymyślono - w socu czy kapitalu?

  Co do poziomu edukacji - obejrzyj sobie dowolny ranking edukacji na uczelniach, np.:
  Webometryczny ranking uniwersytetów świata
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Webometryczny_ranking_uniwersytet%C3%B3w_%C5%9Bwiata
  Polski Uniwersytet Warszawski jest dopiero na 349 miejscu. Inne może w pierwszym tysiącu.
  Po prostu widzę Twoje chciejstwo, fakty mu przeczą.

  "Kapitalizm dopuścił do tworzenia korporacji..."
  Jaka szkoda, że czerwony sztandar nie powiewa aż do Lizbony.
  Sarkazm wyżej, jestem świadom wad kapitalu. Tylko pomimo wad widzę zalety, przeciwstawiam je socowi i zauważam zwycięzcę.

  "Kapitalizm [...] nie dbał o pracownika"
  Za to soc dbał. Pisałem o przedmiotowości i podmiotowości. Zalecam lekturę.

  "nie mówiąc już o tym, że nie posiadał nieodpłatnej służby zdrowia..."
  Przykro czytać, że w sumie inteligentna kobieta nadal wierzy w darmowe obiady (tu lecznictwo).

  "Na warunki polskie powinien być zastosowany ynny system, być może innowacyjny..."
  Albo soc albo kapital. Ci, co szukali tzw. "trzeciej drogi", ZAWSZE skręcali w soc.

  Sieroctwo po PRL-u
  "jak każda sierota, tęsknisz. Różnica taka, że nie tęsknisz za socjalizmem, ale za tym rzekomo idealnym XIX wiecznym kapitalizmem"
  Twoje rozumowanie jest arcyciekawe: ja: nie tęsknię za socem, Ty o mnie: tęsknię za kapitalem, a więc tęsknię za socem...

  "XIX wieczny kapitalizm [..] czy to nie był okres potwornej biedy i ucisku [...] Za tym tęsknisz?"
  Rewolucja przemysłowa i XIX-wieczny kapitalizm
  https://prostaekonomia.pl/rewolucja-przemyslowa-xix-wieczny-kapitalizm/
  "mówiliśmy o tzw. niezorientowanych obserwatorach, którzy oceniają cudzą sytuację przez pryzmat własnych potrzeb i własnego poziomu życia. Oczywiste jest, że z naszego punktu widzenia, warunki w XIX wieku były dużo gorsze, wręcz nieludzkie, w porównaniu z warunkami w jakich żyjemy obecnie. Jednak pryzmatem przez który powinniśmy patrzeć na tamte czasy nie jest nasz obecny poziom życia, lecz poziom życia sprzed rewolucji przemysłowej."

  "dzieci, które ledwo z pieluch wyrosły, były zmuszane do pracy, razem z rodzicami w nieludzkich warunkach...."
  "całe to gadanie o nie-do-wypowiedzenia okropnościach wczesnego kapitalizmu można obalić przez tylko jedną statystykę: dokładnie w tych latach, w których brytyjski kapitalizm się rozwijał, ściśle w wieku nazwanym Rewolucją Przemysłową w Anglii, w latach od 1760 r. do 1810 r. LUDNOŚĆ W ANGLII PODWOIŁA SIĘ, co oznacza, że setki lub tysiące dzieci – które byłyby umarły w poprzednich czasach – przeżyły i rosły."
  (tamże)

  Przeczytaj, obejrzyj bardzo pouczające wykresy, a potem mów, jaki to był "okropny" ten wczesny kapitalizm. Mów, ale nie do mnie - ja się nabrać nie dam.

  "Poczytaj Zolę, albo choćby Reymonta, to się dowiesz..."
  Wybacz, ale w kwestiach historycznych wolę statystyki, nie literaturę.
 • @Ruski troll 21:14:51
  Jesteś zwolennikiem statystyk, to bądź konsekwentny i stosuj je we wszystkich przypadkach, a nie wybiórczo. Nie musisz wrzeszczeć, źe liczba ludności się podwoiła w Anglii w czasie rewolucji przemysłowej, tak jakby to był argument potwierdzający dobrobyt i dobrodziejstwa XlX wiecznego kapitalizmu. Im większa bieda, tym więcej dzieci się rodzi, im większy dobrobyt i im wyższe wykształcenie kobiet, tym dzieci jest mniej. Twój argument jest zaprzeczeniem twojej tezy, a nie jej potwierdzeniem.

  Jak chodzi o rankingi wyższych uczelni, brane pod uwagę są różne względy, niekoniecznie jakość przekazywanej wiedzy. Coś wiem na ten temat, bo ukończyłam jedną z uczelni, która w Kanadzie zajmuje zawsze jedno z trzech pierwszych miejsc i mieści się w pierwszej setce na świecie. Owszem, niektóre kierunki są bardzo dobre, inne raczej poślednie. Faktem jest, że rektor zarabia więcej niż premier prowincji, więc może o to chodzi w tych rankingach?

  W swoich zacietrzewionych wywodach nie bierzesz pod uwagę warunków historycznych, PRL zaczynał po wojnie od zera, często od nauki czytania i pisania - spadek po kapitalizmie - i w szybkim czasie wykształcił kadry inżynierskie; możesz być spokojny, ze niejeden wynalazek polski doczekał się patentu, chociaż niekoniecznie w Polsce i niekoniecznie zrobiono z niego należyty użytek. Ilość patentów jest uzależniona nie tylko od jakości wykształcenia, która dla przeciętnego Kowalskiego stała na o wiele wyższym poziomie niź dla przeciętnego Johna Brauna,ale także od inteligencji narodu. Polacy zaliczają się do najbardziej inteligentnych, na równi z wysoko rozwiniętymi krajami kapitalistycznymi (za wyjątkiem Azjatów, którzy są lepsi o kilka punktów), a więc spokojna twoja głowa o polskie wynalazki. Jak nie wierzysz, to poczytaj statystyki.
 • @zbig71 22:20:54
  może raczej Ty udaj się pod skrzydła jankesów.
 • @interesariusz z PL 22:59:49
  wyżej mamy żałosną dyskusję porównującą poziom techniczny polskich i amerykańskich produktów,

  podobno polskie były złe, po socjalizm uniemożliwiał produkcję dobrych,

  tymczasem na świecie jest mnóstwo zniewolonych narodów, które nie produkują nic, mimo, że nie ma u nich socjalizmu.
 • @Ruski troll 21:13:15
  Czy nie widzisz tutaj tego nieumiarkowania w konsumpcji?
  Skoro auto osobowe może jechać mając silnik o pojemności 700cm3, to po co palić benzynę w 10razy większym silniku?
  Oczywiście wiadomo, że w Ameryce auta muszą pokonywać większe odległości, więc muszą być szybsze mocniejsze itd, ale czy od razu musi to być aż 7! litrów

  Czy nie chodzi tutaj czasami o szpanerskie palenie gumy na światłach, czyli o pychę?

  W Ameryce wszystko musi być najlepsze, największe, najszybsze itd, itp
  Czy nie wynika to czasami z jakichś kompleksów w stosunku do tzw Starego kontynentu jak tam nazywają Europę?
 • @interesariusz z PL 23:30:56
  Polskie np te "komunistyczne" wiertła produkowane w Hucie Baildon nie wyginały się trwale tak je "wolnościowe" które teraz kupuje się w hipermarketach. Buły bardzo wysokiej jakości. Obecnie za takie wiertła trzeba zapłacić grubą kasę.
  Nie przypominam sobie oszustw z cenami, jakością itd w PRL, takich jakie teraz stosują korporacje handlowe.

  Kiedyś na początku tej "wolnej" Polski, poszedłem do sklepu AGD by kupić odkurzasz, dobry, porządny zelmerowski odkurzacz. Obejrzałem model który mnie interesował (z przystawkami do prania dywanów i wieloma innymi dodatkowymi funkcjami), ale pojechałem jeszcze do hipermarketu zobaczyć co tam mają.
  Z daleka widziałem całą stertę kartonów tych samych odkurzaczy i niższą cenę. Od razu pomyślałem, że korporacje kupują duże ilości więc mogą obniżyć cenę.
  Bez zastanowienia od razu wziąłem jeden karton i do kasy.
  Jakie było moje zdziwienie w domu, gdy po otwarciu kartonu okazało się, że... brakuje tam przystawki do prania dywanów z całym oporządzeniem, brakuje paru innych specjalistycznych końcówek, które miał odkurzacz w sklepie AGD, oraz odkurzasz nie był wyposażony w zwijacz przewodu elektrycznego. Po prostu po wyciągnięciu przewodu nie dało sie go juz wepchnąć do środka w całości, bo nieregularne ręczne wpychanie go do środka powodowało w pewnym momencie blokowało się....

  Może nie będę tutaj opisywać przekleństw pod adresem tej oszukańczej na każdym kroku teraz "wolności" korporacyjnej z jaką ta biedna Polska musi sie teraz zmagać, bo wiele razy w taki sposób zostałem jeszcze przez tą "wolność" oszukany

  R
 • @Ruski troll 21:13:15
  Ruski Trollu...

  porównujesz np rower Wigry (składak) z wypasionym marketingowo jakimś rowerem amerykańskim.
  Odpowiedz sobie sam czy Ty potrafisz dokonywać klasyfikacji?
  Do czego służył porządny jedno przekładniowy rower składany z Bydgoszczy ? a do czego służył wieloprzekładniowy góral amerykański?
  Czy nie widzisz tutaj pewnych braków w systematyce Twojego myślenia?
  No bo jak można porównywać mały składany rower z wypasionym rowerem górskim? Czy widzisz tą różnicę w klasyfikacji.
  To jest coś takiego jakbyś porównał myśliwca z samolotem pasażerskim. Przecież oba są samolotami.

  Poza tym w Polsce w PRLu nikt nie myślał o promowaniu sportów tzw ekstremalnych, bo był jednak wtedy powszechny jeszcze zdrowy rozsądek, który skończył się w tej teraz "wolności". Wtedy nikt nie podpisał sie pod czymś co było niebezpieczne.
  BHP w PRLu było w porównaniu z tą "wolną" POlską na bardzo wysokim poziomie.
  Pogadaj z jakimś starszym górnikiem który pracował jeszcze w PRLu i potem juz w "wolnej" POlsce. Opowie Ci wiele na temat obecnego stanu BHP w kopalniach

  Te wszystkie idiotyzmy i inne różne przypadłości oglądalismy kiedyś w filmie "This is America".
  Włos sie wtedy jeżył na głowie. Teraz mamy te wszystkie przypadłości już w Polsce więc taki film już nikogo nie szokuje.

  Ruski trollu, Ty jesteś raczej kapitalisstycznym trollem
 • @Ruski troll 21:13:15
  Ruski Trollu...(kapitalistyczny)

  Obejrzyj sobie :
  https://www.youtube.com/watch?v=Dpnh6yLj_OA
  coś takiego za PRL nie byłoby mozliwe, bo wtedy panował zdrowy rozsądek.
  Adrenalina nie służyła w marketingu jako środek do nie tylko podbijania sprzedawalności produktów ale i do wymyślania ciągle nowych sposobów na podnoszenie tego w końcu szkodliwego w nadmiarze hormonu
 • @Ruski troll 21:13:15
  //Jeśli Ty utożsamiasz niewolnictwo z wolnością w kapitalizmie, nie znajdziemy porozumienia.//

  Oczywiście że nie znajdziemy.Bo biorąc pod uwagę poziom twojej ogólnej wiedzy to niby niby na jakiej płaszczyźnie może być między mami jakieś porozumienie.
  A tak między nami to konkretnie jakie prawne ograniczenia powodowały biznesowe niemożności Polaków w Imperium Rosyjskim czy Cesarstwie Niemieckim.

  // (właśnie "Frania") od `53. I to była prymitywna pralka wirnikowa. Prymitywna, bo takie już znano w normalnym świecie od `34, //

  A jaka miała być? była akurat taka jakiej wymagały tutejsze warunki.
  Ponieważ jak każdy ciołek masz zawężone widzenie problemu więc przypominam że w roku 1951 elektryfikacja nie obejmowała jeszcze sporych obszarów kraju.I po co komu automatyczna funkcja płukania skoro wodę do pralki trzeba zaczerpnąć ze studni jako że poza dużymi i średnimi miastami nie każdy mógł cieszyć się bieżącą wodą.

  // Na stole masz "Baton Turystyczny" i "Milkę". Po co sięgniesz?//

  Nie wiem co to "baton turystyczny" ,jestem pokoleniem "batonu studenckiego".Oczywiście wybiorę batona studencki.Milka jest odrażająca więc jeśli to dla ciebie jest smakowy wzorzec to współczuję.
  Ale przykład z czekoladą jest bardzo dobry obnaża bowiem twój żałosny poziom.Istnienie na rynki produktów typu Milka dowodzi że jej producenci nie mają cywilnej odwagi sprzedawać go pod prawdziwą nazwą:wyrób czekoladopodobny.Jeśli czekolada kosztuje mniej niż 20 zl to znaczy że nie jest czekoladą.Poczytaj sobie o tym albowiem jest nieco materiałów na ten temat.
 • @Ruski troll 21:14:51
  //LUDNOŚĆ W ANGLII PODWOIŁA SIĘ, co oznacza, że setki lub tysiące dzieci – które byłyby umarły w poprzednich czasach – przeżyły i rosły.//

  Doprawdy? bo wątpię.Po pierwsze nie ma żadnych,podkreślam ŻADNYCH, wiarygodnych źródeł potwierdzających że w XIX w ktoś prowadził na terenie Anglii badania statystyczne.
  Owszem,istnieją dowody na to że los angielskich dzieci podczas tzw "rewolucji przemysłowej" był gorzej niż straszny.Jako że przymus pracy to nie było najgorsze co mogło przytrafić się dziecku.Dzieci na dużą skalę były używane do dostarczania uciech seksualnych.I nie był to problem niszowy jak wszędzie w ówczesnej Europie ale problem społeczny.Pisali o tym co wrażliwsi ówcześni publicyści https://en.wikipedia.org/wiki/The_Maiden_Tribute_of_Modern_Babylon

  Bo że Oliwer Twist (brawurowa zakładam że czytałeś ), nosi status "powieści społecznej" to chyba wiesz.Opisana tam rzeczywistość to realna rzeczywistość a przedstawione persony charakterystyczne dla tamtych czasów https://en.wikipedia.org/wiki/Fagin
  Nota bene.....wiesz o tym że powstałe wówczas normy prawne tyczące dzieci zostały niczym cholera rozsiane po całej (prawie całej) dzisiejszej Europie ?
  Prawo pozornie broniące dzieci ale w praktyce (i od podszewki) wymierzone przeciwko dzieciom. http://zygumntbalas.neon24.pl/post/140228,co-nie-dzieje-sie-w-rosji-18-09-2017
 • @
  Ciało Elaine Morrall zostało znalezione w domu w Runcorn, była owinięta płaszczem i szalikiem . To, że Elaine miała zaledwie 38 lat i pozostawiła czworo dzieci to dręczące szczegóły sprawy, którą słusznie podzielono w mediach społecznościowych. Ale jeden aspekt jest szczególnie nawiedzony: dom Elaine był zimny, ponieważ nie mogąc płacić rachunków, ona tylko włączała ogrzewanie, kiedy jej dzieci wracały ze szkoły. To, że zabezpieczenie socjalne Elaine zostało najwyraźniej zatrzymane, sprawia, że ​​fakt ten staje się jeszcze bardziej bolesny.
  https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/nov/16/neglect-benefit-cuts-deaths-elaine-morrall
 • @fretka 17:47:36
  Czas leci a problem cierpienia będącego skutkiem niedogrzania angielskich pomieszczeń przedstawiony już w dicensowskiej "Opowieści wigilijnej" ciągle istnieje i ciągle daje się we znaki.
  A ( w związku z odwołaniem przyszłości) będzie coraz to gorzej https://www.youtube.com/watch?v=xoUXGgO0Lj4
 • @ikulalibal 18:18:40
  Wygląda na to, że osiągnęliśmy już ten szczyt możliwości i taki da, nie będzie terraformowania Marsa ani Tytanu ani za naszego życia ani za życia nikogo innego. No bo komu by to się OPŁACAŁO.
  Pieprzony kapitalizm, tylko hajs i hajs w głowie...
 • @fretka 19:04:48
  //Pieprzony kapitalizm, tylko hajs i hajs w głowie...//

  Nie w kapitalizmie problem.Kapitalizm istniał od czasów antycznych i nie skutkowało to ani niczym złym ani niczym dobrym.Nie bez powodu "ruski troll" sięga zawsze po "angielskie" lub anglosaskie fakty.To w historii świata szczególny casus.Aby mogło to wszystko (z czego ruski troll jest tak dumny),zaistnieć musiała najpierw nastąpić:
  - grabież kościelnych majątków na niewyobrażalną skalę.Skalę
  porównywalną może tylko z tak zwaną "prywatyzacją" w krajach
  byłego RWPG.
  -reaktywacja takich narzędzi które w XVIIIw były już mocno
  zapomniane.Na przykład niewolnictwa.
  -przejęcie kontroli nad organami państwa (władcą,parlamentem itd)
  - grabież światowych zasobów naturalnych i eksterminacja narodów
  usankcjonowana własnym rozbójniczym prawem

  Bez tych bazowych "osiągnięć" żadna tam "rewolucja przemysłowa" nie odbyłaby się.Bo jeśli uczciwie zapłacić za surowiec i za siłę roboczą to byłby to zupełnie nieopłacalne przedsięwzięcie.
 • @Lotna 22:20:19
  "Jesteś zwolennikiem statystyk, to bądź konsekwentny i stosuj je we wszystkich przypadkach"
  Proszę o przykład GDZIE podałem jakąś statystykę i nie stosowałem się do faktów.

  "liczba ludności się podwoiła w Anglii w czasie rewolucji przemysłowej, tak jakby to był argument potwierdzający dobrobyt i dobrodziejstwa XlX wiecznego kapitalizmu. Im większa bieda, tym więcej dzieci się rodzi, im większy dobrobyt i im wyższe wykształcenie kobiet, tym dzieci jest mniej."
  Hm, to znaczy, że PRZEDTEM było wręcz rozpasanie w kurnych chatach, a potem zjawił się postęp medycyny, kanalizacja, maszyny, inaczej - kapitalizm, czyli bieda, a jak bieda, to i więcej dzieci. I ludzie polubili tę biedę, płakali, ale zacisnęli zęby i z tego "okropnego" kapitalu nie wrócili do kurnych chat feudalizmu...

  Proszę zatem o wytłumaczenie boomu demograficznego w czasach PRL-u. Jan Paweł wspominał nawet:
  "Pod koniec epoki Gierka, było nas ok 40mln a perspektywy na 2000rok zapowiadały że miało nas Polaków być 60mln!... "

  Czytam bowiem u Ciebie (to NIE cytaty, a tok rozumowania):
  Dużo dzieci, bo bieda, za przyczyną kapitalu.
  A u autora notki:
  Dużo dzieci, bo dobrobyt, za przyczyną socu.
  A dalej u Ciebie:
  "Twój argument jest zaprzeczeniem twojej tezy, a nie jej potwierdzeniem."

  Pogubiłem się...

  "Faktem jest, że rektor zarabia więcej niż premier prowincji, więc może o to chodzi w tych rankingach?"
  Ten ranking, co go podałem, to NIE z jakiejś stronniczej niszowej strony i NIE jednostkowy. Sugerujesz, że uczelnie kapitalu są różne. Całkiem możliwe. To również można powiedzieć o uczelniach socu. A zatem porównano różne uczelnie kapitalu do różnych uczelni socu i te ostatnie są dopiero w czwartej setce pod względem poziomu.

  "W swoich zacietrzewionych wywodach nie bierzesz pod uwagę warunków historycznych, PRL zaczynał po wojnie od zera"
  Poważnie myślisz, że nie biorę pod uwagę strat wojennych? I że myślę, że nas poturbowano, a takiej Francji czy Anglii nie?
  Oszem, ich mniej, np. polską inteligencję w znacznej mierze wymordowali sowieciarze. Zatem można stwierdzić, że MIMO wszystko dźwignęliśmy się, a nie DZIĘKI nim (socjalistom łagodnie mówiąc). A wyobraź sobie, co byłoby w naszej edukacji BEZ rozwałki inteligencji...

  Jakie są kryteria "zacietrzewienia" wg Ciebie? Dla przykładu: podaję statystyki, liczby, argumenty wg mnie logiczne, a więc jestem zacietrzewiony. Piszę, że "nie tęsknię za socem, Ty o mnie: tęsknię za kapitalem, a więc tęsknię za socem" - i to już nie jest zacietrzewienie. Jak to widzisz?

  "PRL zaczynał po wojnie od zera często od nauki czytania i pisania - spadek po kapitalizmie"
  To jest dla mnie czyste zacietrzewienie. Uważać, że było źle w edukacji przez kapital, a nie zauważać "dobrodziejstw" socu np. Katynia czy Charkowa na tym polu.

  Przypominamy jak rosyjscy komuniści wymordowali kwiat polskiej inteligencji...
  http://lewy.pl/60598-przypominamy-jak-rosyjscy-komunisci-wymordowali-kwiat-polskiej-inteligencji-fotorelacja/


  "ukończyłam jedną z uczelni, która w Kanadzie zajmuje zawsze jedno z trzech pierwszych miejsc"
  Ostatnie wnioski: piszesz, że kończyłaś kanadyjską uczelnię i sugerujesz zamieszane w to pieniądze (łapówki?). Nie znam dogłębnie realiów Kanady, mniemam że kończyłaś tę szkołę ze wstrętem albo jest tam jakaś rejonizacja szkół wyższych i musiałaś.
  Przez cały czas czniasz na kapital, a bronisz zaciekle soc. Pewnikiem piszesz z Kuby albo innego socjalistycznego "raju". Byłoby hipokryzją bowiem czerpać profity z kapitalu i jednocześnie go potępiać. Nawet Jan Paweł (którego teksty pro-katolickie cenię, pro-socjalistyczne jakby trochę mniej) przyznałby mi rację, że życie w takim chaosie semantycznym musi być niefajne.
 • @Jan Paweł 10:35:01
  "Czy nie widzisz tutaj tego nieumiarkowania w konsumpcji?"
  Należy najpierw określić owo "nieumiarkowanie". Np. ktoś się obżera - źle. Ktoś się obżera, a potem dietetycy określą normy, chemicy nowe leki gastrologiczne, chirurdzy poznają budowę żołądka itp. To też nieumiarkowanie i źle?
  Podobnie z tym przykładem samochodu o wielkiej mocy. Może to być przykład owego "nieumiarkowania" albo sposób na zbadanie wytrzymałości stopów metalu; jak większy silnik, to większa prędkość, zatem badania nad lepszymi hamulcami, ratującymi życie i zdrowie.

  Jesteś bardzo zachowawczy. To z jednej strony dobrze, bo zapewnia bezpieczeństwo. Ale z drugiej - dalej byśmy jeździli konno, gdyby ktoś nie zaryzykował: ropa w pewnym stanie może wybuchnąć, a gdyby tak ujarzmmić tę ropę i zrobić silnik? A gdyby tak ten silnik był wielki i polecieć z nim w powietrze...?
  Te wielkie silniki to może być nieumiarkowanie. Ale to też może być symbol docierania do jakiegoś kresu i przekraczanie go.

  "Czy nie chodzi tutaj czasami o szpanerskie palenie gumy na światłach, czyli o pychę?"
  Z pewnością wielu tak robi. Inni tak robią, bo mogą i ich stać. Jeszcze inni tak robią, bo badają ów kres i chcą go przekroczyć. W socu nie robili tak, bo np. odrzucali ze wstętem takie możliwości. Nie! Nie robili tak, bo nie mieli nawet takich możliwości. IMO nie można tego jednoznacznie potępić. Ani jednoznacznie pochwalić.

  "W Ameryce wszystko musi być najlepsze, największe, najszybsze itd, itp
  Czy nie wynika to czasami z jakichś kompleksów..."
  Możliwe, nie zgłębiałem psychologii tego zjawiska. Może leczą tym jakieś kompleksy, a może stwierdzili - po co po europejsku kopać dół w pięciu i łopatami cały dzień, jak można w pojedynkę, w pięć minut, wielką koparką...?

  =================================

  "porównujesz np rower Wigry (składak) z wypasionym marketingowo jakimś rowerem amerykańskim.
  Odpowiedz sobie sam czy Ty potrafisz dokonywać klasyfikacji?"
  Dlaczego kłamiesz? Porównałem najlepszy rower socu z pierwszym modelem roweru górskiego kapitalu. Pierwszym, prototypowym, nie "wypasionym".
  To naprawdę nie mój problem, że najlepszy prototyp kapitalu jawi Ci się jako "wypasiony" wobec największego osiągnięcia rowerowego socu. Chcesz bronić soc, a tak naprawdę mimowolnie chwalisz kapital. Tak czy nie?

  "Do czego służył porządny [...] rower składany z Bydgoszczy"
  Moim celem NIE było utrafienie w specjalnie ten sam typ. Moim celem było pokazanie przepaści między najlepszym z socu a prymitywnym prototypem kapitalu.

  "Czy nie widzisz tutaj pewnych braków w systematyce Twojego myślenia?"
  Prototyp Ci nie pasuje, więc może Omafiets (tzw. "grandma bike", początkowo duński, teraz produkowany m.in. w Holandii)? Popularny do dziś, produkowany do dziś, niewiele się różniący od prototypu z 1911 (różnice w użyciu kompozytów, ledów itp., nie różnice funkcji).
  Prosta sprawa - lepiej znają poza Polską Wigry czy Omafietsy?

  "Poza tym w Polsce w PRLu nikt nie myślał o promowaniu sportów tzw ekstremalnych, bo był jednak wtedy powszechny jeszcze zdrowy rozsądek"
  Ejże, pomylenie zasad. Brak promocji utożsamiasz z rozsądkiem. PRL "słynął" np. z absurdów majstrów budowlanych. Łamano wszelkie zasady bezpieczeństwa. Niby było BHP, ale prawie nikt się tym nie przejmował, co widać w filmach z epoki. A piszesz o rozsądku i to jeszcze powszechnym.
  A brak sportów ekstremalnych - czy to przez rozsądek, czy przez zapóźnienie socu?

  "Wtedy nikt nie podpisał sie pod czymś co było niebezpieczne."
  Przepraszam, znów śmiechłem. Przypomniałem sobie odbiór techniczny sypiących się bloków, walących się wiaduktów, dziurawych dróg itp.
  Pamiętasz "Misia"? W kapitalu byłoby pewnie: "do jesieni go usprawnimy", w socu było: "do jesieni zgnije, spiszemy protokół zniszczenia i jeszcze zarobimy".

  "BHP w PRLu było w porównaniu z tą "wolną" POlską na bardzo wysokim poziomie."
  Teraz pięć minut przerwy - spadłem z krzesła i turlam się.

  "Ruski trollu, Ty jesteś raczej kapitalisstycznym trollem"
  "Uwielbiam" osobiste wycieczki zamiast odniesień do faktów.

  =================================

  "Obejrzyj sobie..."
  Obejrzałem. Widzę w tym szaleńczą odwagę uczestników zjazdu w dół, a także, a może PRZEDE WSZYSTKIM osiągnięcia techniczne sprzętu, który na takie coś pozwala.

  "coś takiego za PRL nie byłoby mozliwe, bo wtedy panował zdrowy rozsądek."
  To nie byłoby możliwe NIE ze względu na rozsądek, tylko na braki techniczne socu. Chcesz powiedzieć, że sporty ekstr. to nie, bo rozsądek, a wszechobecna "ułańska fantazja" względem BHP np. w budowlance to ...oj tam, oj tam?
 • @ikulalibal 12:45:26
  "Oczywiście że nie znajdziemy.Bo biorąc pod uwagę poziom twojej ogólnej wiedzy to niby niby na jakiej płaszczyźnie może być między mami jakieś porozumienie."
  Ja o konkretnych sprawach - kapital vs. soc, Ty o "ogólnej wiedzy". Wszystkie czułki mi opadły, nie wiem jak się do tego odnieść. Może Twoim stylem "A u was biją murzynów"?

  "A tak między nami to konkretnie jakie prawne ograniczenia powodowały biznesowe niemożności Polaków w Imperium Rosyjskim czy Cesarstwie Niemieckim."
  Tak między nami - o rusyfikacji, zsyłkach na Sybir i germanizacji słyszał, a? Wóz Drzymały i dlaczego wóz, a nie dom, kojarzy, a? To nie na temat, a oczekujesz, że spędzę kilka godzin na kwerendę dokumentów kilkusekundowego podwątku w podwątku? Wybacz, ale nie.

  Ja: "(właśnie "Frania") [...] była prymitywna pralka wirnikowa..."
  Ty: "A jaka miała być? była akurat taka jakiej wymagały tutejsze warunki."
  Czy mam przez to rozumieć, że w kapitalu były warunki do automatów pralniczch, a w socu warunki do prania w rzece?
  Wolę jednak te pierwsze, nieosiągalne w socu.

  "Ponieważ jak każdy ciołek masz zawężone widzenie problemu więc przypominam że w roku 1951 elektryfikacja nie obejmowała jeszcze sporych obszarów kraju."
  Pisałem, że ówczesna pralka zachodnia była o wiele lepsza i NIE ELEKTRYCZNA. Naucz się czytać matołku.

  "I po co komu automatyczna funkcja płukania skoro wodę do pralki trzeba zaczerpnąć ze studni..."
  To ja piszę o osiągnięciach kapitalu, a Ty o brakach socu jako czymś pozytywnym...

  "Nie wiem co to "baton turystyczny" ,jestem pokoleniem "batonu studenckiego".

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTJsxaYjwXNkMMq09sA-jcy45nYkTQTE-PrxFcPUXVALCDG0P6Zpw

  "Milka jest odrażająca więc jeśli to dla ciebie jest smakowy wzorzec to współczuję."
  Ja o smakach zastępczych i ogólnym szajsie w tej dziedzinie, Ty o gustach - też współczuję...

  Dalsze Twoje bredzenia o Milce współczesnej zasługują tylko na krótki koment:
  Porównałem poziom ówczesnych słodyczy PRL-u do ówczesnego poziomu reszty świata. Nie w kwestii gustu, a w kwestii technologii świata obróbki czekolady wobec wyrobu czekoladopodobnego socu.
 • Dodałbym tylko jako podsumowanie, że...
  skutkiem ubocznym naszego "odzyskania" wolności jest wysoka umieralność dzieci i młodych ludzi na choroby nowotworowe.
  Jest to już niemal plaga o której jakoś dziwnie się nie mówi.

  Kto to kiedyś za PRL-u słyszał o tym że jakieś dziecko umarło na raka?
  Jak ja pamiętam, to na raka umierali ludzie starsi i było to choroba o wiele rzadziej spotykana niż obecnie...

  To tylko taki kolejny "bonus" tego naszego "odzyskania" wolności
 • @ikulalibal 16:04:31
  Ja: //LUDNOŚĆ W ANGLII PODWOIŁA SIĘ//
  Ty: "Doprawdy? bo wątpię.Po pierwsze nie ma żadnych,podkreślam ŻADNYCH, wiarygodnych źródeł"
  Zacytowałem tekst. Tekst opierał się na licznych źródłach, np. autor pisze:
  "Pod artykułem zamieszczamy kilka ciekawych źródeł..."
  Pierwsze to np.:
  "Department of Economic History" z "London School of Economics and Political Science":
  "Badania o wzroście gospodarczym w Wielkiej Brytanii w latach 1270 – 1870"

  A Ty piszesz, że nie ma ich. Nie przeczę, że publiczne badania angielskich ekonomistów o angielskiej epoce uważasz za niewiarygodne, tylko to świadczy o ich, czy Twoim bęcwalstwie? Pokaż w takim razie swoje wiarygodniejsze.

  "Dzieci na dużą skalę były używane do dostarczania uciech seksualnych."
  Znów "A u was biją murzynów". Ale przeczytałem to. I to NIE jest tak, jakbyś chciał widzieć, że były nadużycia i nikt nic z tym nie robił. Wręcz przeciwnie - ujawniono je i ZMIENIONO ustawowo prawo.
  Jeszcze jedno - prostytucja dziecięca to domena kapitalu? Wcześniej, począwszy od Babilonu, przez starożytną Grecję, feudalną Tajlandię, Brazylię, dziecięcych niewolników seksualnych Majów czy w indyjskich świątyniach, dzieci były nietykalne?

  Bo że Oliwer Twist [...] nosi status "powieści społecznej"..."
  Pisałem już Lotnej, że w kwestiach historycznych wolę statystyki, nie literaturę.

  "Prawo pozornie broniące dzieci ale w praktyce (i od podszewki) wymierzone przeciwko dzieciom..... [ciach link]"
  Czytam zatem o tych prawach:

  "Narodom Europy Środkowej zostały narzucone w latach 90-tych XX wieku i w pierwszej dekadzie XXI w."

  "Sergei Yervandovich Kurginyan (1914–1996)"

  "Vsevolod Chaplin (was born on 31 March 1968)"

  "W 2013 Wszechrosyjskie Zebranie "komitetów rodzicielskich"..."

  Hm, a teraz napisz mi coś o związku tego z XIX wiekiem i początkami kapitalizmu. Bo po mojemu to tekst o współczesnych osobach i wydarzeniach.
 • @Ruski troll 21:11:27
  //począwszy od Babilonu, przez starożytną Grecję, feudalną Tajlandię, Brazylię, dziecięcych niewolników seksualnych Majów czy w indyjskich świątyniach, dzieci były nietykalne? //

  Szczęśliwie dla Europy chrześcijaństwo wymiotło owe patologie.Przeto aby one (owe patologie) mogły od nowa odżyć musiało zostać zmiecione chrześcijaństwo w jego tradycyjnej formie.Zmiecione i zastąpione judaistycznym erzacem wykarmionym na klasztono- kościelnym majątku

  // napisz mi coś o związku tego z XIX wiekiem i początkami kapitalizmu. Bo po mojemu to tekst o współczesnych osobach i wydarzeniach.//

  Normalny jest? rozumie z drukowanego ? bo mam wątpliwości
  Zatem cytuję siebie /wiesz o tym że powstałe wówczas normy prawne tyczące dzieci zostały niczym cholera rozsiane po całej (prawie całej) dzisiejszej Europie ?/
  gwoli rozwinięcia uzupełniam: prawa owe osnute były na idei że dzieci,sieroctwo,itd, jak wszystko jest biznesem i można na tym zarabiać.Zresztą proszę poczytać sobie o wpływie maltuzjanizmu na angielską rewolucje przemysłową. Nie jestem kuźna korepetytorem.
 • @Ruski troll 21:10:25
  Szanowny Kolego... tak może krótko :
  Polskie koparki i w ogóle sprzęt budowlany także był rozwijany i np koparke Waryński sterowaną zdalnie przez Maliniaka można było zobaczyć w Czterdziestolatku (bardzo sympatyczny serial, arcydzieło nie tylko w porównaniu z dzisiejszymi tasiemcami dla ćwierćinteligentów).

  A propos hamulców ratujący zdrowie, to genialny Polak z Gliwic (a nie jakiś Niemiec czy Amerykanin) wynalazł tłumiki zderzenia które gdyby były zamontowane w autach uratowałyby życie do tej pory milionów ludzi, ale sabotażyści w PRL-u byli w stanie zablokować to do dzisiaj.

  Porównałeś Wigry (ale był też składak m.in Flaming) z wypasionym góralem, i piszesz, że właśnie Wigry były najlepszym osiągnięciem polskiego przemysłu rowerowego.
  Bardzo strasznie się mylisz, bo porównałeś bardzo modny wtedy składak (kto go nie miał z dwoma lusterkami z boku i okrągłym halogenem z przodu?) a pomiąłeś rowery np wyścigowe (jak np Huragan) całą gamę rowerów turystycznych, tzw damskich, miejskich (jak np Olimp) i pewnie wielu innych bardzo solidnych, więc trochę ściemniasz.

  Jeżeli film MIŚ jest dla Ciebie miarodajny w zakresie oceny jakości i BHP w budownictwie (i nie tylko), to gratuluję.
  Kolego jak pracowałem na budowach i to tych wielkich budowach.
  ZNowu wspomnę tą Elektrownię Rybnik.
  Otóż ta elektrownia pracuje do dzisiaj w takim stanie jak ją zrobiono w 1972 roku (później także za Gierka dobudowano jest dalsze bloki). Jedynie co nowy "właściciel" zrobił, to w miejsce szaf sterownia i automatyki w dyspozytorni wprowadził komputery i to wszystko....
  Reszta jest taka sama jak wtedy gdy ją budowaliśmy.
  Podejrzewam że tak jest w większości sprzedanych zakładów.
  Takie filmy jak MIŚ, ale i te wszystkie kabarety były tym soft sabotażem, ale wtedy śmialiśmy sie z tego.

  Powiem Ci tak, nie gadaj tak czasami przed dawnymi budowlańcami, ale innymi fachowcami różnych branż itd, którzy wtedy Polske budowali, bo... możesz dostać od nich porządne manto....
  To byli naprawdę dobrzy fachowcy, wyszkoleni w porządnych szkołach z praktyką w porządnych zakładach państwowych, gdzie był program dydaktyczny, zapoznawanie młodych ludzi z całym spektrum od prostych czynności po obsługę skomplikowanych maszyn.
  Po szkołach zawodowych różnych szczebli wychodzili fachowcy, którzy do dzisiaj rozchwytywani są na całym świecie
 • Jako puentę koniecznie trzeba dodać...
  że ten cały wredny PRL organizował wycieczki (ale i darmowe lub prawie darmowe wczasy w zakładowych ośrodkach wczasowych) dla całych rodzin.

  Ta obecna "wolność" organizuje parodniowe tzw imprezy integracyjne tylko dla pracowników (bez rodzin) co jest dopiero tym prawdziwym KOMUNISTYCZNYM podejściem do pracy, która to powinna w oczach pracodawcy najlepiej gdyby zastąpiła rodzinę.
  Chyba nie trzeba opisywać skutków tej "integracji" na tych pobytach, przy alkoholu i "dobrej" zabawie.
  Dokładnie taka sama sytuacja jest z tym obecnym szukaniem chleba po świecie, gdy jeden z rodziców wyjeżdża za granicę.

  Nie ulega wątpliwości, że ten teraz 50% wskaźnik rozbitych rodzin (co druga rodzina jest po rozwodzie lub w trakcie) jest skutkiem tego przedmiotowego traktowania zasobów ludzkich, czyli nie liczenia się w ogóle z rodziną pracownika...
  Kapitalista ma d...e rodzinę pracownika.
 • Zachęcam do przeczytania także tego artykułu :
  http://ram.neon24.pl/post/147141,bagdad-tajna-kwatera-glebinowego-rzadu-usa

  potwierdzającego to co napisałem o skutkach braku kiedyś państwowej kontroli nad rozrastającym sie kapitalizmem do rozmiarów zagrażających nie tylko poszczególnym państwom, ale już całemu światu.
 • Obejrzyjmy jak ten wredyny PRL nagrywał...
  piosenki maryjne :
  https://www.youtube.com/watch?v=jPlqMHp0Deg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829